Branimir Glavaš je, nezvanično se saznaje, odlučio svojoj gardi osigurati puno veći prostor. Već na proljeće SSG će dobiti osam hektara poligona za vježbanje.

“Hvala vam što ste imali hrabrosti obući ova odijela i pristupiti Slavonskoj sokolskoj gardi. Ovo je početak novog vremena gdje će se braniti hrišćanstvo i hrvatska istrajnost na ovim istorijskim, nacionalnim i državnim prostorima”, rekao je samouvjereno Branimir Glavaš pripadnicima svoje Slavonske sokolske garde, koju je osnovao prije više od mjesec dana.

I dok javnost još raspravlja o pravoj ulozi garde u kojoj je 30-ak mladića, ona se svakodnevno širi. HDSSB je objavio javni poziv mladićima i djevojkama iz cijele Hrvatske da se prijave u postrojbu SSG-a i do sada su putem stranice na Facebooku i njihove internet stranice primili još nekoliko stotina prijava.

Obavljena je prva selekcija prijava i za oko mjesec dana HDSSB će dobiti još jedan vod s 31 pripadnikom.

Kako članovi SSG-a, u kojima sad već ima i djevojaka, svakodnevno vježbaju i treniraju, koristeći pritom unajmljene sportske dvorane u gradu, Glavaš je, nezvanično se saznaje, odlučio svojoj gardi osigurati puno veći prostor.

Već na proljeće SSG će dobiti osam hektara poligona za vježbanje koji će umnogome nalikovati vojnom poligonu za treniranje kondicije, izdržljivosti, razvijanje sposobnosti i snalaženje u ratnim taktikama, nešto nalik Bootkampu.

Na poligonu će pripadnici SSG-a takođe moći prakticirati i air-soft, simulaciju vojne strategije u kojoj se koriste replike pravog vatrenog oružja s plastičnim kuglicama kao punjenjem.

Lokacija poligona još je tajna i Glavaš ju nije otkrio nikome, kao ni detalje o tome što će poligon sve sadržavati te što će mladići i djevojke u SSG-u na njemu prakticirati. Iako SSG i dalje izaziva kontroverze, zanimljivo je da je to treća postrojba koju je Branimir Glavaš na svom ratnom i političkom putu oformio.

Naime, tokom rata imao je zloglasni Glavašev BOB, potom je kao župan osječko-baranjski osnovao počasnu Sokolsku gardu grada Osijeka, koja još egzistira i kojoj je kupio 10 svečanih uniformi, da bi sad zaključio s formiranjem i opremanjem postrojbe SSG-a. A pripadnici garde su ponosni na angažman.

“Od početka smo znali kakva će to biti garda, kakve ćemo imati uniforme i što će biti naša dužnost. General nam je sve rekao bez sustezanja i meni se to svidjelo. Nitko nas nije silio na to niti nam je to obaveza. Čak i sad, ko ne želi više biti dio toga, s obzirom na to da nas napadaju, može otići, ali nitko nije otišao”, rekao je Toni Grcić (21) iz Osijeka, student i dugogodišnji član mladeži HDSSB-a, koji je od prvog dana na obuci.

Kaže, želi nešto učiniti za Slavoniju i mlade koji žive u njoj. Sličnu priču ima i Hrvoje Žanić (30), diplomirani ekonomist iz Osijeka, koji je zaposlen kao komercijalist. I on je u stranci već nekoliko godina i od prvog dana u SSG-u.

S obzirom na to da je dugogodišnji sportaš koji je osvajao medalje i pravi je predstavnik SSG vrste, Glavaš ga je odabrao da bude budući zapovjednik novog voda SSG-a koji će se uskoro formirati. Žanić je takođe i na plakatima na kojima se pozivaju mladi da pristupe gardi.

“Nismo mi nikakva paravojska, crnokošuljaši, militantna postrojba koja predstavlja prijetnju, a nismo ni mažoretkinje i Glavaševe balerine, kako su nas nazivali u medijima. Naša uloga je čisto protokolarna, revijalna, i uz nas naši skupovi izgledaju svečanije.

Uskoro ćemo i preuzeti redarstvene dužnosti pa će stranka na taj način i uštedjeti novac koji je do sada davala za zaštitare”, kaže Hrvoje dodajući kako on na Glavaša nikad nije gledao kao na ratnog zločinca.

Mladi Ante Kolobarić (24), student kulturologije iz Osijeka, sin je pukovnika u penziji HV-a i član HDSSB-a od punoljetnosti. Sretan je što je mnogo mladih zainteresirano za uključivanje u gardu.

“Jedino što je meni zasmetalo je što su nas nazvali fašistima, a mi na beretkama imamo hrvatsku šahovnicu. Nismo šovinisti, ne diskriminiramo”, kaže. U postrojbi su i dvije djevojke.

“Dok nisam vidjela kako dečki u postrojbi izgledaju, nisam razmišljala o tome da se i ja priključim, no sviđa mi se baš taj dojam koji ostavljaju strahopoštovanje i ponos, pa sam se i ja odlučila prijaviti.

Trenutno smo dvije cure u postrojbi i jednako intenzivno vježbamo kao i dečki. Uostalom, smatram da su žene jednako vrijedne i zaslužne kao i muškarci pa mi ne smeta da radim sve što i oni, čak i da budem redar na skupovima”, kaže Marina Vakula (22) iz Osijeka, studentica fizike i informatike, koja i radi kao asistent na nastavi.

Tata joj je bio ratni dobrovoljac pa zna gotovo sve o Glavašu i njegovu doprinosu u obrani grada. Smatra da će Branimir Glavaš Slavoniji donijeti samo dobrobit. A kakva je atmosfera u gardi najbolje opisuju riječi studenta elektrotehnike Dine Oreškovića (23).

“Što se mene tiče, mogu o nama pričati što god žele. Što nas više pljuju, mi smo jači i sigurniji da je to što radimo dobro. Iza nas stoji stranka koja neće dopustiti da nas se izvrgava ruglu i napada”, kaže Orešković.

NN/24 sata