Šef Predstavništva Republike Srpske u Vašingtonu Obrad Kesić izjavio je da se mehanizam koordinacije prema Briselu koristi kao floskula iza čega se krije želja da se ojačaju zajedničke institucije na nivou BiH i oslabe institucije Republike Srpske.
On kaže da razumije stavove koje su se o Dejtonskom sporazumu čuli prilikom usvajanja rezolucije u Evropskom parlamentu o Dejtonskom sporazumu.
“I oni koji su očekivali da se Dejton menja i da se ide prema žDejtonu dvaž će biti jako nezadovoljni, a mi u Republici Srpskoj smo isto nezadovoljni”, rekao je Kesić za Radio-televiziju Srbije.
On kaže da najveća opasnost za Srpsku jeste u tome što stranke iz Republike Srpske zastupaju /na nivou BiH/ zvaničnu politiku koju su bošnjačke političke stranke izgradile u posljednjih 15 godina.
“Ako Srbi sami ne poštuju sopstvene institucije u Republici Srpskoj i ne koriste političke kao predmet za borbu za vlast, onda ne možemo očekivati da će drugi da poštuju te institucije”, rekao je Kesić.
Kesić ističe da bošnjačka politika koju podržavaju pojedine srpske stranke dovodi u pitanje legitimitet institucije Republike Srpske, govori o tome da je Srpska najnestabilniji dio BiH, da postoji hijerarhija ovlašćenja gdje su institucije BiH iznad institucija Republike Srpske i da BiH ima veći legitimitet i njene institucije su bolje od institucija u Republici Srpskoj.
Kesić je rekao da između vlasti Republike Srpske i Srbije, po njegovom mišljenju, moraju postojati bolja koordinacija.
“Moraju se uzimati u obzir i neke žcrvene linijež poput jedne linije koja je bila značajna za Republiku Srpsku, a to je da Savjet ministara BiH nije žvlada BiHž. Ta linija za Republiku Srpsku nije izbrisana i to postoji i dalje, a bilo bi lakše da postoji obostrano dobra komunikacija i koordinacija kada se donose neke odluke”, rekao je Kesić.
Kesić je rekao da nema nikakve informacije o tome da Tužilaštvo BiH vodi postupak protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, ali kaže da to nije prvi put da se koriste institucije na nivou BiH da bi se doveo u pitanje legitimitet institucija u Republici Srpskoj.
SRNA