Odluka Suda BiH da vrati u pritvor lidera SBB-a Fahrudina Radončića izazvala je žestok sukob između Tužilaštva BiH i najuticajnijih bošnjačkih novina, “Dnevnog avaza”.

U nezapamćeno oštrom ratu saopštenjima, koji je juče otpočelo bh. tužilaštvo optužujući “Dnevni avaz” za “kontinuirane napade na pravosuđe”, dvije sukobljene strane nisu birale riječi da ocrne svog protivnika. Dok iz Tužilaštva BiH prozivaju novinare i urednike “Avaza” da se nalaze pod direktnim uticajem ponovo pritvorenog lidera SBB-a, iz ove medijske kuće tvrde da glavni bh. tužilac Goran Salihović i njegovi saradnici vrše neviđeno nasilje nad slobodnim novinarstvom.

– Određivanje pritvora u predmetu protiv Fahrudina Radončića dokaz je postojanja pravne države i poruka da niko nije iznad zakona. Tužilaštvo BiH postupa po najvišim pravnim standardima i u skladu sa zakonom. Očekujemo da suđenje u ovom predmetu počne da bi i građani i javnost tokom postupka mogli vidjeti kvalitet i količinu dokaza kojima tužilaštvo dokazuje krivicu optuženih u ovom predmetu. Tužilaštvo BiH smatra apsolutno neprimjerenim medijske napade i konstrukcije koji dolaze iz lista “Dnevni avaz”, koji je pod direktnim uticajem optuženog u ovom predmetu – navodi se u jučerašnjem saopštenju za javnost Tužilaštva BiH.

Ne odustaju

Iz ove pravosudne institucije poručuju da, uprkos navedenim pritiscima, nemaju namjeru da odustanu od krivičnog procesuiranja lidera SBB-a, te da će u predmetu “Radončić” pozvati 27 svjedoka, četiri vještaka i priložiti više od 160 materijalnih dokaza.

– Ovo jasno govori da su potpuno neutemeljene medijske konstrukcije navedenog lista o nekom “montiranom” ili “političkom” procesu – poručuju iz Tužilaštva BiH.

Uredništvo prozvanog lista juče je ekspresno odgovorilo na saopštenje tužilaštva, ističući da ih niko, pa ni glavni bh. tužilac Goran Salihović, neće ni zaplašiti ni ućutkati!

Policijska država

– Način na koji Tužilaštvo BiH, pod vođstvom glavnog tužioca Gorana Salihovića, u posljednje vrijeme radi nameće ključna društvena pitanja koja ne možemo prećutati i na koja najviše institucije u ovoj zemlji, uključujući i one iznad Gorana Salihovića i Tužilaštva BiH, u interesu ove zemlje moraju odgovoriti: Da li je BiH postala policijska država i uvodi li ponovo na velika vrata famozni verbalni delikt poznat iz komunističkih režima? Instališu li se i u našem društvu obračuni s medijima kakve možemo vidjeti ovih dana u Turskoj u slučaju otimanja lista “Zaman” i brutalnog premlaćivanja građana? Da li je Tužilaštvo BiH vrhovna institucija u ovoj zemlji koja može da proganja i medije i državne parlamentarce i udruženja, ali i građane samo ukoliko čelnici Tužilaštva BiH procijene da ne rade u skladu sa njihovim interesima – pita uredništvo ovog sarajevskog lista.

Zaključujući da su novinari “Dnevnog avaza” u svojim tekstovima dokazali da je na sceni “politička eliminacija ljudi zloupotrebom pravosuđa”, uredništvo ovih novina pozvalo je novinarska udruženja, ambasade akreditovane u BiH i Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) da reaguju na, kako tvrde, pokušaje Tužilaštva BiH i Gorana Salihovića da uguše medijske slobode i prijete novinarima.

Sud BiH: Preslobodno ponašanje političara

Ulje na vatru u sukobu između Tužilaštva BiH i “Dnevng avaza” juče je dolio Sud BiH, koji je u svom saopštenju za javnost osudio “preslobodno ponašanje pojedinih političara” zbog odluke da lider SBB-a bude vraćen u pritvor.

– Predstavnici pojedinih političkih partija nikako da shvate granice svojih ovlašćenja, kao ni činjenicu da sud nije potčinjen njima i da sudijama ne mogu govoriti kakve odluke treba da donose. Optužbe da Sud BiH, uz Tužilaštvo BiH, proizvodi političke montaže su teške i kao takve trebalo bi da budu potkrijepljene dokazima – saopšteno je iz Suda BiH.

Press