U Prijedoru se iz godine u godinu povećava broj brakorazvodnih parnica, a zahtjeve za razvod često podnose i oni koji imaju dug bračni staž.
Zahtjev za razvo braka prošle godine podnijelo je 80 parova, dok je u isto vrijeme obavljeno 150 vjenčanja. Tokom 2014. Brak je zasnovalo 249 Prijedorčana, a razvedena su 73. Godinu ranije u matičnom uredu sklopljena su 273 braka, a razvedeno je 156. Branka Zdjelar iz Centra za socijalni rad potvrdila je da se u gradu na Sani iz godine u godinu povećava broj brakorazvodnih parnica.
Samo tokom prošle godine imali smo 80 zahtjeva za razvod. Zahtjeve u velikom broju podnose i oni koji imaju dug bračni staž, a kao razlog najviše navode nedostatak komunikacije-kaže ona. Dodaje da mladi često ulaze nepromišljeno u brak. Zbog toga dolazi do nesuglasica i vrlo brzo sve rezultira zahtjevom za razvod.
Tipično za mlade bračne parove je da se nisu dovoljno upoznali prije sklapanja braka i imali su nerealna očekivanja od zajedničkog života, pa su sve dužnosti i obaveze prilikom ulaska u bračnu zajednicu shvatili kao teret. Nisu našli dovoljno razumjevanja da ostvare funkcionalan odnos, a čst je slučaj da se razvode zbog uplitanja roditelja-kaže Zdjelar.
Crkvenih razvoda bude dva, tri godišnje, a protojerej stavrofor Ranko Maletić, starješina crkve Sveta Trojica, kaže da crkva na to ne gleda blagonaklono, ali da zahtjevima udovolji.
Supružnici uglavnom u zahtjevima navode da je razlog neslaganje. Tužbe za razvod se podnose eprhiskom crkvenom sudu, a dovoljno je da jedan od supružnika podnese zahtjev-kaže Maletić.
EuroBlic