Od ljeta bi trebalo da budu niže cijene mobilne telefonije. Regulatorna agencija za komunikacije dala je nalog telekom opetraterima u BiH da usklade svoje cijene sa cijenama usluga mobilnih operatera u regionu.
Telekom Srpske, BH Telekom i HT Mostar, u skladu sa zaključcima Parlamentarne skupštine BiH, korisnicima nižu cijenu usluga trebalo bi da ponudi najkasnije do 1. jula.
Dio mjera stupa na snagu već 1. juna. Prva se odnosi na izjednačenje cijene poziva mobilne sa vlastitom fiksnom mrežom. Operateri, ako imaju interes mogu ići ispod te cijene ili mogu podnijeti zahtjev za veću.
U RAK-u ističu da ne mogu procijeniti koliko bi usluge bile jeftinije dok operateri svoje izmijenjene cjenovnike ne dostave na saglasnost.
Operateri su obavezni i da smanje cijene međunarodnih poziva, a dopuna pripejd računa za mobilnu telefoniju od 10 i više maraka – važiće najmanje 90 dana. Od 1. jula telekomi će morati u cjenovnicima i reklamnoj kampanji cijene iskazivati sa uključenim PDV-om, a do tada trebaju i da odluče da li će i kako naplaćivati uspostavljanje poziva.
“Onaj ko bude obračunavao uspostavu poziva, moraće imati sekundni interval mjerenja razgovora. Oni koji odustanu od naplate uspostave poziva mogu ostati na minutnom intervalu. U ovom trenutku mi ne možemo reći koliko će sve ove mjere uticati na konačnu cijenu”, kaže Predrag Kovač, v.d. direktora RAK-a.
Na iznose računa, pogotovo u vrijeme godišnjih odmora, uticala bi i potpuna primjena sporazuma zemalja regiona iz 2014. Ali, daleko smo od potpunog ukidanja naplate usluge rominga, jer je zabunu unijela i regulativa Evropske komisije, prema kojoj bi od 1. juna naredne godine tarife rominga u Evropi trebalo da budu izjednačene sa nacionalnim tarifama.
U BiH nacionalni roming se ne naplaćuje, ali razgovarati možete samo zato što tri operatera imaju pokrivenost signalom od 97 odsto, jer dogovora nije bilo, pa su jedni drugima uskratili usluge.
RTRS