Saveti mesnih zajednica iz prijedorskih seoskih naselja od vlasti najčešće zahtevaju održavanje puteva, postavljanje javne rasvete i izgradnju društvenih domova, dok gradska naselja traže asfaltiranje ulica, uređenje parkinga i javnih površina.
Iz Odseka za mesne zajednice grada Prijedora kažu da se za te namene godišnje iz budžeta izdvoji oko tri miliona maraka.
Šef Odseka Rade Aleksić naglašava da u proteklih 12 godina nijedna od 49 mesnih zajednica nije ostala bez ulaganja.
Međutim, kako kaže, pojedini saveti su bili aktivniji i za svoja mesta su uspeli da dobiju ulaganja u više projekata.
– Tipična ruralna mesna zajednica koja se poslednjih godina izgradila da se ne može prepoznati je Gradina. Putevi su asfaltirani, urađena je rasveta i izgrađeni sportski tereni. Tako je i u Rakelićima, Brezičanima, Omarskoj, Bistrici, Miskoj Glavi i Palančištu – ističe Aleksić.
Dodaje da će u narednom periodu biti prioritet izgradnja društvenih domova i asfaltiranje puteva u Jutrogošti, Cikotama i Šurkovcu.
– Trenutni problem je to što su planovi i potrebe mesnih zajednica u velikoj nesrazmeri sa finansijskom mogućnosti grada, te se većina tih potreba, planirana za tekuću godinu, prebaci u narednu godinu ili u naredne godine – kaže Aleksić.
Smatra da je veliki problem i što članovi Saveta mesnih zajednica nisu plaćeni za svoj posao. Međutim, tvrdi da oni i ne bi smeli da dobijaju novac za taj posao, već samo za troškove rada.
– Stav našeg Odseka je da mora biti izdvojen novac za putne troškove, telefon i ostalo. Mi nismo za to da se članovi Saveta plaćaju, jer bi to stvorilo nejedinstvo ljudi i neki bi pokušali samo iz ličnog interesa da uđu u Savet, a onda ne bi bili aktivni – kaže Aleksić.
Izbori za članove saveta
U martu naredne godine biće izabrani novi saveti mesnih zajednica, koji imaju od sedam do 13 članova. Šef Odseka za mesne zajednice Rade Aleksić smatra da je to prilika da Prijedorčani izaberu one koji će se zalagati za napredak svojih mesta.
EuroBlic