Borba protiv terorizma i Islamske države ključna je tema prvog razgovora Vladimira Putina i Donalda Trampa. Sudeći prema prvim reakcijama, analitičari kažu da se bolji početak nije mogao očekivati.

Ruski stručnjaci smatraju da su, ako zaista dođe do saradnje u borbi protiv međunarodnog terorizma, dani ISIL-a doslovno odbrojani.

Telefonski poziv Zapada Istoku konačno je uspostavljen. Kremlj je saopštio da je razgovor lidera išao u smjeru obnove i poboljšanja američko-ruske saradnje, a sljedeći korak biće i susret. Oglasila se i Bijela kuća.

“Pozitivni poziv bio je značajan početak poboljšanja odnosa SAD i Rusije koje je potrebno popraviti. I predsjednik Tramp i predsjednik Putin se nadaju da dvije strane mogu brzo da krenu ka borbi protiv terorizma i drugim pitanjima koja brinu obje strane”, saopšteno je iz Bijele kuće.

Može li bolji početak? Stručnjaci kažu – teško.

Glavni rezultat prvog razgovora Putina i Trampa je dogovor o koordinaciji napora da se uništi ISIL – to je ono što od rusko-američke saradnje očekuje cijeli razuman svijet, poručuju ruski stručnjaci. Јavnost se pita da li je ovo početak rusko-američke antiterorističke koalicije?

– Sljedeći korak bi trebalo da budu pregovori o stvaranju široke antiterorističke koalicije u Siriji. Predsednik Rusije Vladimir Putin je pozvao da se ona formira još 2015. godine na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija – rekao je Leonid Slucki – šef Komiteta Državne dume Rusije za međunarodne odnose.

Telefonski razgovor dvojice predsjednika nije mogao da riješi nagomilane probleme u rusko-američkim odnosima, ali prvi korak je napravljen, poručuju iz Odbrambenog komiteta Savjeta Rusije. Јasno je da je Donald Tramp donekle ograničen u svojim dejstvima, ali se stiče utisak da je ozbiljno zainteresovan za saradnju s Rusijom.

– Ukoliko zaista dođe do saradnje u borbi protiv terorizma, ISIL-u su dani odbrojani. Sada očekujemo konkretne poteze. Tada će postati jasno koliko su daleko spremne da odu Sjedinjene Države – smatra Franc Klincevič, prvi zamjenik šefa Odbrambenog komiteta Savjeta Federacije.

Interesantno je da Tramp u toku razgovora sa Putinom nijednom nije spomenuo tradicionalne američke partnere – Evropsku uniju i NATO, prenosi “Raša tudej”. Očigledno da mu je stalo do saradnje sa Rusijom. A bez saradnje, teško da će biti riješen i problem terorizma.

– Oni su u jučerašnjem razgovoru upravo najavili stabilizaciju rusko-američkih odnosa, poboljšanje ekonomske saradnje, i time je ujedno i dato do znanja da će doći do ukidanja sankcija, iako o tome nije konkretno razgovarano, ali je indirektno dato – ističe Srđan Perišić, profesor međunarodnog prava.

I dok Putinu nije pominjao NATO, Tramp je sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel razgovarao o investiranju u ovu Alijansu. Ipak, nakon njegovih izjava o NATO savezu i podrške Bregzitu, mnogi su mišljenja da je srdačnije razgovarao sa Putinom, nego sa Merkelovom i Olandom.

RTRS