U Prijedoru, gdje je nedavno u jednom domaćinstvu u naselju Tukovi registriran ptičiji grip, nema daljeg širenja virusa, ni novih slučajeva zaraze.
– U zadnja dva dana nije bilo registrovanih novih slučajeva uginuća peradi – potvrdio je predsjednik Komisije centra za suzbijanje ptičije gripe u Prijedoru Dušan Vranješ.
Naglasio je da se stanje intenzivno prati, uz provođenje svih predviđenih mjera na terenu i u saradnji s vlasnicima peradi, što podrazumijeva i njihovu zabranu držanja na otvorenom, ali i sve druge veterinarske radnje.
Istakao je da vlasnici peradi poštuju sve propisane mjere.
– Preduzeli smo sve mjere da bismo spriječili širenje bolesti. Nikada ne možemo biti sto posto sigurni, ali sve mjere koje su preduzete ukazuju da ne bi trebalo biti novih slučajeva zaraze – pojašnjava Vranješ.
Napominje da će u narednih mjesec dana prijedorsko područje biti pod pojačanim nadzorom. Ukoliko se u tom roku ne pojave novi slučajevi zaraze, biće ublažene trenutno propisane mjere.
Nakon što su nadležne laboratorije potvrdile da se radi o visoko patogenoj influenci ptica podtip H5 kod domaćih ornamentalnih koka koje se drže kao ukrasna perad u jednom domaćinstvu u Tukovima, stručne službe su izašle na teren, preduzele sve predviđene mjere, a sve pernate životinje u tom domaćinstvu su eutanazirane.
Tom domaćinstvu će biti nadoknađena šteta iz sredstava Fonda za suzbijanje i iskorjenjivanje zaraznih bolesti, rečeno je u resornom ministarstvu.
Uzorci sa žarišta biće upućeni na konfirmaciju i u referentnu laboratoriju EU.
Područje Tukova i naselja koja mu gravitiraju – Rizvanovići, Rakovčani, Hambarine, Gomjenica, Čarakovo, kao i naselje Saničani i Petrovo u zoni ribnjaka Saničani, proglašeni su za područje zaraženo ptičijim gripom, a urbani dio grada Prijedora kao područje ugroženo od ptičijeg gripa.
Naređeno je odmah da svi vlasnici peradi preduzmu sve mjere definisane od nadležne veterinarske inspekcije, i da veterinarskoj inspekciji blagovremeno prijavljuju sve slučajeve uginuća ptica i domaće peradi.
Izvor: Agencije