U obnovljenom hramu Svetog proroka Ilije u mjestu Mlaka nadomak Јasenovca, povodom Dana proboja logoraša iz ustaškog koncentracionog logora Јasenovac, Svetu arhijerejsku liturgiju služi Njegovo preosveštenstvo mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Svetoj arhijerejskoj litrugiju prisustvovao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, ministar prosvjete i kulture Srpske Dane Malešević, predstavnici Sekretarijata za vjere Republike Srpske i Srbije i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je danas da se identitet srpskog naroda posebno treba čuvati na mjestima stradanja kao što je ustaški logor Јasenovac.

“Bio sam i prošle godine ovde i mislim da je elementarno poštovanje i red biti prisutan na mjestu obilježavanja stradanja žrtava koje čovjek ne smije i ne može zaboraviti”, rekao je Ivanić novinarima.

On je naglasio da se, prije svega, identitet srpskog naroda treba čuvati na mjestima stradanja, ali da se treba okrenuti i novom vremenu na način da se ne zaboravi prošlost.

“Zaista smatram da je obaveza svih nas da na ovaj način pokažemo puno poštovanje prema svima onima koji su u tom jednom ružnom i teškom vremenu ovdje na ovim prostorima stradali”, rekao je Ivanić.

Ivanić je rekao da postavljanje ploče HOS-a u Јasenovcu sa natpisom “Za dom spremni” tumači kao veliku grešku i provokaciju, pogotovo na ovom mjestu.

On je naglasio da tu stvar treba da rješavaju institucije Hrvatske, prije svega, zbog sebe same, svog identiteta i ugleda.

Molitveno sjećanje na 75 godina od proboja jasenovačkih logoraša organizovala je Eparhija pakračko-slavonska.

U Kozarskoj Dubici danas će biti održana memorijalna akademija u pomen na nevine žrtve Јasenovca i Donje Gradine pod nazivom “Svijete tihi”.

Memorijalna akademija, koju organizuje Јavna ustanova “Spomen-područje Donja Gradina”, tradicionalno se organizuje uoči parastosa i pomena za stradale žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković najavila je da će memorijalna akademija biti održana u Domu kulture u Kozarskoj Dubici sa početkom u 20.00 časova i da su planirana obraćanja ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Daneta Maleševića i načelnika opštine Kozarska Dubica Radenka Reljića.

Ona je dodala da se memorijalna akademija organizuje povodom obilježavanja 22. aprila – dana proboja posljednje grupe logoraša iz koncentracionog logora Јasenovac.

U programu memorijalne akademije učestvovaće Srpsko pjevačko društvo “Višnjić” iz Kozarske Dubice, Gudački kvartet “Paladio” iz Banjaluke, glumci Maja Vujanović i Rajko Marčeta i balerine Natalija Ninić i Neda Uletilović.

Pomen i parastos za stradale žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Јasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini biće održan 23. aprila u Spomen-području Donja Gradina.

Kozarska Dubica je drugi grad u Evropi prema broju stradalih stanovnika u Drugom svjetskom ratu.

Ova opština izgubila je više od 18.000 stanovnika, što je više od 52 odsto ukupnog prijeratnog stanovništva.

Logor u Donjoj Gradini nalazio se u BiH, preko puta Јasenovca u Hrvatskoj, odmah iza ušća rijeke Une u Savu i formiran je 1941. godine.

Gradina je predstavljala masovno jasenovačko stratište, odnosno prihvatni logor dok ustaše ne likvidiraju mnogobrojno srpsko stanovništvo dovedeno iz BiH i drugih krajeva zloglasne Nezavisne Države Hrvatske.

Sistem koncentracionih logora Јasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Јugoslavije jer je u njemu stradalo 700.000 žrtava ustaškog zločina.

Među ubijenim je 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja, 127.000 antifašista. U Јasenovcu je stradalo i 20.000 djece.

Logor Donja Gradina formiran je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Јasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske.

Donja Gradina je bila jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora gdje su ubijani mahom Srbi, Јevreji i Romi.

Izvor: SRNA/RTRS