Vojno-politički komentator Miroslav Lazanski ocijenio je za Srnu da izjave određenih američkih službenika, poput Hojt Brajana Јia, o srpsko-ruskom humanitarnom centru u Nišu, predstavljaju neokolonijalni imperijalni bezobrazluk.

“To je državno bahaćenje kroz izjave određenih službenika američkog Stejt departmenta, uključujući i američke ekselencije na ovim prostorima”, rekao je Lazanski, ističući da treba odvojiti američki narod od neoimperijalne politike američke administracije.

Komentarišući izjave Јia da je zabrinut u šta bi se mogao pretvoriti humanitanri centar u Nišu, Lazanski je rekao da mu Hojt Јi “pomalo liči na babu-proročicu”.

“Njega ne brine šta je sad taj humanitarni centar, nego šta bi mogao da bude. Јa isto znam šta je Bela kuća, a šta bi mogla da bude. Znamo šta je /protivraketna NATO/ baza u Deveselu u Rumuniji, a šta bi mogla biti za par godina”, naveo je on.

Prema njegovim riječima, šta bi nešto moglo da bude u Srbiji nije stvar Hojta Јia, Stejt departmenta, niti Amerike, nego stvar Vlade Srbije.

Lazanski je ocijenio da je “to jedan bezobrazluk, koji je postao uvriježen za ponašanje određenih zapadnih diplomata u Beogradu i jedan neokolonijalni imperijalni način mešanja u unutrašnje stvari Srbije” i da to prolazi u javnosti potpuno neprimijećeno.

“Znate kada bi američki ambasador smeo da izjavi tako nešto u Sloveniji, pa čak u Hrvatskoj ne bi smeo da tako nešto izjavi, a naši mediji su kupljeni, pa to prolazi”, rekao je Lazanski.

On je ocijenio da američki službenici daju takve izjave o centru u Nišu kako bi se izvršio pritisak da bi Vlada Srbije odustala od davanja neke vrste diplomatskog statusa četvorici ruski vatrogasaca u Nišu.

Komentarišući izjavu američkog ambasadora u Beogradu Kajla Skota da nije bio u centru u Nišu, ali da je zabrinut, Lazanski je rekao da rusko-srpski humanitarni centar u Nišu nema ni ogradu, nikakvu kapiju, obezbjeđenje, otvoren je non-stop 24 časa, za svaku vrstu posjeta i novinara i diplomata.

“Praviti takvu vrstu spekulacija je stvarno bezobrazluk. Američki ambasador sebi dozvoljava da kaže: `ja nisam tamo bio, ali sumnjam da oni tamo nešto mute`. E, pa gospodine, otiđite tamo i proverite”, rekao je on.

Lazanski je ocijenio da sve ovo što se dešava oko centra u Nišu je na fonu američkog nastojanja da Rusiju što više udalji od Balkana.

“Znači, mi kao Amerikanci možemo da budemo ovdje, a oni Rusi – ne, oni su zločesti po prirodi, ne smeju da budu. To kod običnog srpskog građanina izaziva samo jednu vrstu prezira, da ne kažem ogorčenja i bijesa”, rekao je Lazanski.

On je rekao da takav američka stav predstavlja jednu vrstu ne dvostrukih kriterijuma, što je preblaga ocjena za ovo što se događa, nego jedan čist iimperijalni bezobrazluk i ništa drugo.

Povodom izjava američkih zvaničnika da bi Amerika trebalo da se jače vrati na Balkan, Lazanski je rekao da je Amerika odavno prisutna na Balkanu – ima bazu Bondstil na državnoj teritoriji Srbije i to im ne smeta.

“Imaju bazu u Tuzli, u okviru SFOR-a u BiH, prisutni su kroz NATO u Crnoj Gori, u Makedoniji, Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj sa bazama, u Hrvatskoj i Sloveniji sa povremenim vojnim vežbama, u Albaniji. Јa ne znam kako još više da budu prisutni”, dodao je on.

Lazanski je ocijenio da SAD stalno mašu navodnom opasnošću od Rusije, te zapitao šta je sa opasnišću od Amerike?

“Pogledajte samo koliko vojnih baza van matične teritorije imaju SAD – 384 vojne baze i postrojenja, a Rusija samo 12. I sada mi pričamo o ruskoj opasnosti”, naveo je on.

Lazanski je podsjeito da su Amerikanci, za ralziku od Rusa, u svojoj nacionalnoj odbrambenoj doktrini napisali da je “svaka tačka zemljine planete od strateškog vitalno bezbjednosnog interesa za nacionalnu bezbjednost SAD”.

“Znači ono što se događa u Goraždevcu ili Gnjilanu je od nacionalnog intereresa Amerike. A kad Rusi donesu humanitarnu pomoć Srbiji za vrijeme popplava i kada se to dešava preko aerodroma u Nišu, onda je to smetnja Amerikancima. Znači, nevjerovanto, da nije tužno bilo bi smiješno”, rekao je Lazanski Srni.

Izvor: Srna/RTRS