Apstinencija – niko ne voli kako to zvuči, ali ipak, mnogi se nađu u sred nemilih okolnosti…
Postoji mnogo mitova o štetnosti seksualne apstinencije, posebno kada je reč o muškarcima. Jedni tvrde da može izazvati neplodnost, drugi da muškarci ne mogu normalno da funkcionišu bez redovnih seksualnih odnosa, dok treći smatraju da sve zavisi od tipa tela. Kada su žene u pitanju, retko kad se o apsitenciji govori sa toliko zabrinutošću, ali ipak, nedostatak seksa retko kome može baš da prija.
Tri stručnjaka su pokušala da odgovore na pitanje da li je apstinencija zdrava ili ne?
“Koliko je za sada poznato, nema univerzalne opcije koja se tiče efekata apstinencije na ljudsko telo. Neki veruju da izaziva fizičke i psihičke abnormalnosti, drugi ipak smatraju da apstinencija nije štetna, pa da je čak i dobra za telo i zdravlje. Istina je očigledno negde između”, objašnjava specijalista za seksualno zdravlje, Rostilav Beleda. “Postoji mnogo dokaza koji upućuju da seksualni život pozitivno utiče na ljudsko zdravlje, poput toga da smanjuje rizik od srčanih bolesti, troši višak kalorija, pomlađuje, jača imunološki sistem, trenira prostatu i još mnogo toga. U isto vreme, seksualna apstinencija negativno utiče na pokretljivost sperme, povećava rizik od bolesti prostate, a može uzrokovati i probleme sa erekcijom”, dodao je Beleda.
“Određeni efekti seksualne apstinencije mogu biti pozitivni, poput korišćenja viška energije za nešto drugo, ali generalno gledajući, dugotrajna apstiencija je štetna. Povećana seksualna želja kojom pokušava da se manipuliše može da izazove određene neuro poremećaje, kao i mogućnost razvijanja afiniteta prema perverzijama.”
Lekari smatraju da izjava da “muškarci ne mogu da žive bez seksa” ne nije tačna. “Apstinencija je vrlo individualna stvar i varira od intenziteta libida u pojedincu”, objašnjava specijalista Irina Gumenikova. “Nivo posledica apstinencije zavisi od njene dužine kao i o dobu u kojoj se nalazi osoba. 25-godišnji muškarac sa jakim libidom, može osetiti probleme nakon dve nedelje apstinencije, ali to neće uticati na njegove seksualne funkcije. U dobu od 30 do 35 godina, nekoliko meseci apstinencije može da uzrokuje preranu ejakulaciju i probleme sa erekcijom. Ti problemi uglavnom nestanu kada seksualna aktivnost postane regularna. Muškarci iznad 50 koji apstiniraju nekoliko meseci mogu da izgubite seksualnu funkcionalnost”, dodala je ona.
Da li to znači da muškarci moraju da koristite bilo kakvu priliku za seks? Prema nedavnim istraživanjima, muškarci koji su imali jednu partnerku su bili duže seksualno aktivni od onih koji su ih imali nekoliko. “Apstinencija može biti štetna, ali nemojte misliti da morate da imate seks po ceo dan zbog zdravstvenih razloga. Ako upražnjavate seks češće nego što je potrebno, možete narušiti hormonsku ravnotežu, razviti psihološke probleme pa čak i zavisnost. Nemojte da vam seks bude glavna aktivnost u životu”, objašnjava doktor Juri Prokopenko.
Izvor: Cosmopolitan.rs