U Beogradu se u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Srbiji održao svečani prijem povodom Dana Republike Srpske i 26 godina od proglašenja prvog Ustava Srpske.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na početku govora podsjetio je na prvi Ustav Republike Srpske, koji je donesen 28. februara 1992. godine pod nazivom Ustav Srpske Republike Bosne i Hercegovine, dok je naziv Republika Srpska zvanično proglašen 12. avgusta 1992. godine.

Dodik je, obraćajući se zvanicama iz Srpske i Srbije na prijemu u Skupštini grada Beograda, rekao da je Srpska veoma zainteresovana kada se govori o pitanju Kosova i Metohije.

“Neki će reći da se miješamo. Ne, mi samo govorimo šta je naše”, rekao je Dodik i podsjetio na nedavne, kako kaže, arogantne stavove adminstracije SAD da se na Kosovu može formirati vojska.

On je naveo da nigdje ne piše da se može formirati vojska Kosova, dok u Dejtonskom sporazumu piše da Republika Srpska može da ima vojsku.

“Nasiljem su nam oteli vojsku i formirali neku, koja nije vojska ni Srba, niti BiH, nego pokušava da bude vojska NATO-a, a mi smo rekli da tamo nećemo da pristupimo. Postoji mnogo izazova kojima ćemo se baviti”, istakao je Dodik.

Ponovio je da će zamoliti predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da ima u vidu da ne može da se odvoji pitanje Kosova i Metohije od pitanja Republike Srpske.

“Ako se ne poštuje teritorijalni integritet Srbije, zašto se poštuje teritorijalni integritet BiH? Sva ta pitanja želimo ponovo da vratimo, bez obzira da li će nekome biti neugodno”, kaže Dodik.

Predsjednik Srpske rekao je da je nacionalni prostor na kojem se nalaze Srbi jedinstven i nedjeljiv, te zahvalio Vučiću za najbolje moguće odnose Srbije i Srpske.

“Vučić insistira na tome da dođe i do nekog novog projekta. Nedavno je rekao da je spreman da pomogne u ubrzavanju projekta izgradnje auto-puta Banjaluka-Beograd, da Srbija finasira njegovu izgradnju od granice Srbije do Bijeljine”, naveo je Dodik.

Nada da će uskoro biti završena deklaracija o očuvanju sprskog naroda, koja treba da pokaže da su Srbi jedinstven narod, sa istom kulturom i jezikom.

Dodik je naglasio da je Republika Srpska faktor svih političkih procesa u BiH, ali i u regionu, te da prema svim elementima ima obrise i karaktere države – teriroriju, stanovništvo, efikasnu vlast.

“Danas je Republika Srpska za Srbe država. Mi se toga nećemo odreći! BiH je prolazana stanica našeg političkog razvoja i nije ni u čemu sveta da bi bila branjena od Srba”, kaže Dodik.

On je dodao da je veliki broj Srba na prostorima današnje Republike Srpske i Hrvatske stradao u Drugom svjetskom ratu i da je naučio istorijsku lekciju – da uvijek tamo gdje Srbi nemaju državu, nemaju ni slobodu.

“Pokušali su mnogi proteklih 26 godina, ali nisu uspjeli da satru ideju koja se zvala sloboda Republike Srpske i srpskog naroda. Srbi iz Srpske su dio velikog časnog naroda, sa časnom istorijom, koja ne može biti okaljana time što su neki pravili stereotipe o Srbima kao lošim ljudima”, rekao je Dodik.

Naveo da je Srpska, koja je stvorena u uslovima raspada bivše Јugoslavije, bila častan zahtjev svih koji su donosili odluke i vodili Srbe.

“Srce Srba kuca za Srbiju i sve što se dogodi u Beogradu i Srbiji, reflektuje se u Srpskoj. Živimo u komplikovanim uslovima, u BiH koja je poptuno neefikasna i nefunkcionalna. Danas Srpska jedina funkcioniše na tom prostoru”, rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske dodao je da je Republika Srpska udvostručila svoj bruto domaći proizvod, koji iznosi više od 10 milijardi KM, da unjoj ne postoji gotovo nijedan infrastrukturni izazov koji nije riješen, te da gradi bolnice i auto-puteve.

“Tokom ljeta završićemo izgradnju auto-puta u dužini od 72 kilometra od Banjaluke do Doboja i nastaviti izgradnju prema Brčkom, Bijeljini, Srbiji. Neki kažu da nam to ne treba jer navodno postoji auto-put kroz Hrvatsku, ali to nije naš put, mi hoćemo naš i njega ćemo izgraditi. On nije samo odraz ekonomske i komunikacijske, nego i političke povezanosti”, kaže Dodik.

Kao domaćin prijema riječi dobrodošlice uputio je i direktor Predstavništva Republike Srpske u Beogradu Mlađen Cicović.

“Pozdravljam vas sa osjećanjem ponosa, jer se danas ovdje, slaveći Dan Republike Srpske i obilježavajući godišnjicu prvog Ustava Republike Srpske, istovremeno sjećamo i velikih pobjeda srpske vojske u Prvom svjetskom ratu”, rekao je Cicović.

On je istakao da ove pobjede i danas pokazuju da srpski narod samo u sabornosti i jedinstvu može uspješno sačuvati i odbraniti pravo na slobodu, nacionalni identitet, srpski jezik i pismo, kulturu i tradiciju i vjeru pravoslavnu.

Blagoslov skupu dao je patrijarh srpski Irinej.

Naglasio je da je Srpska danas mnogima trn u oku, ali da je ona dio istorije i da ovakav poredak omogućava opstanak i Republike Srpske i svih naroda koji u njoj žive.

Srpski patrijarh istakao je da je srpski narod imao državu od početka istorije, znao je šta su ustav i državni zakoni, naučio da ih poštuje.

“Na čast i radost predsejdniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i narodu, čestitam donošenje Ustava Republike Srpske! Predstavnicima Republike Srpske, narodu srpskom i svim žiteljima Srpske želimo svako dobro i napredak u svemu dobrome, prije svega slogu, bratsku i hrišćansku ljubav. Živejla Republika Srpska! Živjela Republika Srbija na mnogaja ljeta!”, poručio je patrijarh Irinej.

Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da joj je izuzetno zadovoljstvo da u ime Vlade, ali i kao izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, može da kaže da je ovo za nju jedan od najljepših dana.

Brnabićeva, navodeći da je danas bila u Banjaluci i sa kolegama i prijateljima iz Vlade Republike Srpske razgovarala o nikad većem broju zajedničkih projekata čija je realizacija u toku ili će biti realizovani.

Ona je ocijenila da o nikad boljim specijalnim vezama Srbije i Republike Srpske svjedoči i osma zajednička sjednica dvije vlade, održana krajem prošle godine, kao i predstojeća koja će biti održana u Trebinju.

Brnabićeva je ukazala da je Srbija, zahvaljujući hrabrom vođstvu Vučića kao premijera prethodne Vlade, uspjela da ostvari makroekonomsku stabilnost, napravi finansijsku konsolidaciju i ima zdrav budžet i osnove za dalji rast i razvoj, što joj je omogućilo da pomaže svom narodu i van granica.

“To nam je omogućilo da pomognemo našoj braći i prijateljima, našem narodu i van granica Srbije i da 2015. godine doniramo pet miliona evra za Srebrenicu i prošle godine još 5,5 miliona evra za vrtiće, škole, puteve, studentske domove i drugo u Republici Srpskoj, ali i opštinama u Federaciji BiH gde živi naš narod”, rekla je Brnabićeva.

Prijemu su prisustvovali i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović, zvaničnici Srbije i Srpske, predstavnici diplomatskog kora u Beogradu, ličnosti iz javnog i kulturnog života Srbije i Srpske.

U umjetničkom dijelu programa učestvovali su Gudački sastav Banjalučke filharmonije i solisti Valentina Milekić, Kristina Ivanović, Ana Marković Malbaša i Siniša Pajić.

U Beogradu je danas promovisan i Prvi tom enciklopedije Republike Srpske. Akademici SANU, kao recenzenti, pomogli su nastanku ovog kapitalnog djela u kome je na 783 strane obrađeno oko 1.500 odrednica koje se odnose na procese, događaje i ličnosti važne za istoriju Republike Srpske.

Predsjednik Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Rajko Kuzmanović ranije je izjavio da je izuzetno važno da se u Beogradu svečano obilježi Dan Republike Srpske i Dan donošenja njenog Ustava i pošalje poruka da je Srpska trajna kategorija, osnovana na bitnim elementima, odbranjena u toku rata, a danas se izgrađuje i čini prosperitetnijom.

Na 26 godišnjicu donošenja najvišeg zakonodavnog akta, istaknuto je da je uloga parlamenta bila odlučujuća u osnivanju Srpske. Donesen demokratski, najviši ustavnopravni akt Srpske, mijenjan je i dopunjavan 17 puta. Donesena su i 122 amandmana. Јedinstvom svih 77 poslanika tadašnje Skupštine usvojeni su svi konstitutivni akti Republike Srpske – Deklaraciju i Ustav i Ustavni zakon.

RTRS