Direktor Udruženja za zaštitu potrošača “Don” Prijedor Murisa Marić rekla je da su potrošači Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj dobro zaštićeni, ukoliko su o njemu upoznati.
“Potrošač u slučaju reklamacije proizvoda može birati da li želi povrat novca, novi proizvod ili da mu se popravi onaj koji reklamira, što mora navesti u knjigu reklamacija koju mora imati svaka trgovinska radnja”, dodala je Marićeva.

Ona je novinarima u Banjaluci prije okruglog stola o temi “Prava i obaveze trgovaca i pružaoca usluga u skladu sa Zakonom o zaštiti potrošača u Republici Srpskoj” rekla je da je mnogo toga što Zakon o zaštiti potrošača Srpske propisuje, ali da se još mnogo toga ne poštuje.

Marićeva je navela se trgovci u prvi mah uglavnom ogluše na reklamaciju potrošača, koji nakon toga treba da se obrate Republičkoj tržišnoj inspekciji.

“Sve primjedbe koje su do sada poslate iz udruženja `Don` prema Republičkoj tržišnoj inspekciji bile su opravdane i predmeti su rješavani u korist potrošača”, rekla je Marićeva.

Rukovodilac Službe za pravne poslove u Privrednoj komori Republike Srpske Dragana Kokot pojasnila je da će na današnjem okruglom stolu posebna pažnja biti posvećena pravima i obavezama koje Zakon o zaštiti potrošača Srpske propisuje za privredna društva i preduzetnike koji prodaju robu i pružaju usluge potrošačima u Republici Srpskoj, kao i prezentaciji praktičnih iskustava u rješavanju reklamacija i ostvarivanju drugih prava potrošača.

Ona je dodala da će trgovcima biti pojašnjeno kako postupati u slučajevima reklamacije, jer potrošač ima pravo na novi proizvod, da mu se obezbijedi popravka proizvoda ili da mu se vrati novac.

Glavni tržišni ispektor u Inspektoratu Republike Srpske Borka Surtov navela je da je u prošloj godini Inspektoratu pristiglo oko 150 ličnih reklamacija, pri čemu je više od pola na licu mjesta riješeno u korist potrošača.

Surtov je pojasnila da potrošač prvo sam treba da ostvari svoje pravo tako što će se upisati u knjigu reklamacija, u kojoj će navesti šta je razlog reklamacije i kako želi ostvariti svoje pravo, a ukoliko u roku od osam dana ne dobije odgovor, Inspekcija nalaže ono što je tražio potrošač.

Govoreći o fiskalnim računima, Surtov je navela da je kontrola pokazala da se oni uglavnom ne izdaju u ugostiteljskim objektima.