Prije rata sve je u Bosanskom Grahovu bilo u znaku Gavrila Principa, koji je na Vidovdan, 28. juna 1914. godine, u Sarajevu pucao na austrougraskog prestolonasljednika Franca Ferdinanda. Danas su druga vremena. Dvorana u kojoj je nekad čuveni sevdalija iz begovske porodice, Safet Isović, pjevao pjesme u čast atentatora, danas je zgarište, a u Principovom rodnom selu jednom godišenje se okupljaju veterani među kojima se može čuti „tradicionalni“ pozdrav „za dom spremni“.

Nekad turistička destinacija, danas zakorovljeni putevi

Principovo rodno selo Obljaj do devedesetih su pohodile đačke ekskurzije, sindikalne i partijske delegacije, istoričari i regruti JNA. Čak su i stranci dolazili da vide kuću, u kojoj se 1894. rodio čuveni atentator, a koja je od 1964. bila muzej.

Foto: RAS Srbija

– Uroš Đurić, bivši moreplovac, napravio  je pred rat salu, u kojoj su priređivani ručkovi za grupe turista. Danas nam ta sala služi, uglavnom, za daće, kad neko umre – ispričao je za  2014. Gavrilov rođak i prvi komšija Miljkan Princip.

Godinama se ovaj starac trudio da, u opustjelom selu, sačuva ono što je od Principove Spomen kuće ostalo, nakon što su je 1995. spalile hrvatske snage. „Oluja“ je odduvala i muzejske eksponate. Kada su se vratili iz izbjeglištva, mještani su zatekli samo nagorjele temelje. Kamen ne gori.

Okupljanje „oslobodilaca“ iz Hrvatske

Na Vidovdan 2014. godine, na stogodišnjicu atentata, svečano je otvorena obnovljena Principova rodna kuća u Obljaju. Ali, u stvarnom životu rijetkih i ostarjelih mještana time se ništa bitno nije promijenilo.

Obljaj, selo u pitomoj dolini nadomak Grahova, imalo je pred rat oko 200 stanovnika, Srba i Hrvata. Danas tu stalno živi i „noćijeva“  desetak  staraca. Dvorišta su pusta, a uskim, u korov zaraslim seoskim putem, niko ne prođe danima.

Hrvati su ovde uvek bili manjina, ali selom dominira katolička crkva. Kod crkve se, o katoličkom Ilindanu, okupe veterani HVO iz okolnih mjesta u BiH i Hrvatskoj, koji su 1995.  „oslobađali Grahovo“, da uz janjetinu i vino, odaju počast herojima „Oluje“. Mještani Srbi tvrde da im to ne smeta.

Lepa Brena u Principovom domu

Boško Marić, penzionisani profesor srpsko – hrvatskog jezika i predratni kustos u Principovoj kući, međutim, tvrdi da su u njegovom zavičaju, „Srbi i Hrvati uvek bili na distanci“.

– Svi smo mi odrasli na priči o Gavrilu Principu, ali Hrvati, čak ni oni iz Obljaja, nikad se nisu njime ponosili, kao mi. Nisu ga smatrali teroristom, ne mogu to reći, ali nisu mu ni pevali junačke pesme – kaže Marić.

Foto: RAS Srbija

Prisjeća se da je sedmdesetih, u odabranom društvu, u grahovskom hotelu „Sarajevo“, o Principovom herojstvu pevao čak i Safet Isović. I da je u Principovom domu, tada modernom zdanju sa koncertnom dvoranom i diskotekom, a danas zgarištu, pjevala Lepa Brena. I da su autobusi iz cijele SFRJ špartali Grahovskim poljem.

-Ruta je bila ustaljena: Titova pećina u Drvaru, pećina Ledenica, Principova kuća. Sad, veliko je pitanje da li je Tito 1944. uopšte bio u Drvaru, mnogi Grahovljaci sumnjaju u to, ali da je Gavrilo Princip rođen u Obljaju i da je žrtvovao život za slobodu, to svi znamo – komentariše Marić.

Gaf visokog funkcionera SFRJ

Čak i socijalistički funkcioneri koji su u doba SFRJ ponosno pričali o „podvigu druga Principa“, o njemu ustvari malo znali.

– Kada je u Spomen kuću dolazio Dušan Petrović Šane, tada predsjednik Sindikata Jugoslavije, posebno sam se spremio, vjerujući da je on o Principu pročitao sve što se moglo naći u knjigama. Ali, kad sam završio izlaganje, on me upita: je li, momče, je li taj Princip bio neki stariji čovjek – priča predratni kustos Boško Marić.

Djeca ne znaju ko je Princip

Foto: RAS Srbija

Srednjoškolski centar u Bosankom Grahovu, koji je nosio Principovo ime, pred rat je pohađalo 1.500 gimnazijalaca i budućih zanatlija. Škola je spaljena, a rat je preživjela samo spomen ploča sa petokrakom.  U Grahovu danas nema srednje škole, a i srednjoškolci su rijetkost. Nekadašnja Osnovna škola „Gavrilo Princip“ danas se zove „Grahovo“ i jedina je škola u cijeloj opštini. Ima svega 90 đaka. Blic anketa je pokazala da mnogi od njih ne znaju ko je bio Gavrilo Princip.

Srpskainfo