Poslanici Predstavničkog doma BiH odbacili su SDS-ov prijedlog izmjena i dopuna Zakona o akcizama u BiH, kojim bi, van snage, bile stavljene odredbe zbog kojih je 1. februara gorivo poskupjelo 18 feniga po litru. Burnu raspravu, izazvao je i zahtjev poslanika DNS-a i SNSD-a da se u Parlamentarnoj skupštini i salama ovog i Doma naroda istakne zastava Republike Srpske.
Na višemjesečnu bombastično najavljivanu priču o ukidanju akciza, stavljena je tačka, bar za sada!
Za predloženo rješenje nisu glasali čak ni svi predlagači – dva od četiri poslanika na sjednici se ni pojavili nisu.
ZA je bilo 11 glasova i 21 protiv, uz jedan suzdržan zapečatio je predizbornu sudbinu akciza.
Da prijedlog nije bio obična farsa, predlagač bi bar ispoštovao propisane procedure, zatražio neophodno mišljenje Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje, napravio ozbiljnu analizu efekata akciza, ili umjesto hitne tražio redovnu parlamentarnu proceduru, da bi se ozbiljno o svemu raspravljalo…
Obrazloženja su protivnika predloženog rješenja. Umjesto toga tek jedna petominutno nemušto i slabo argumentovano obrazloženje za predloženo rješenje. No “bura” u skupštinskoj sali nastupila je kada je, u okviru rasprave o dopuni Zakona o zastavi BiH, jedan broj srpskih poslanika zatražio da se uz simbol BiH, u skupštinskim salama zaviori i trobojka Republike Srpske.
“Ko se identifukuje sa zastavom BiH ako govorimo o njenom izgledu – ja ne možda, neko da, i ja to poštujem, ali ako se otvori rasprava u Parlamentu BiH o upotrebi zastave BiH onda mi imamo legitimno pravo da ostvarimo pitanje i pozicioniranja zastave Republike u institucijama BiH, kao i zastave Federacije, ako je ima, i Distrikta Brčko”, kaže Staša Košarac, predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Demokratska evropska parlamentarna praksa upravo takvu tradiciju baštini – da s ponosom ističe sve svoje sastavne cjeline, a Republika Srpska, Federacija i Distrikt Brčko jesu ustavne cjeline državne zajednice Bosne i Hercegovine, obrazloženje je predlagača.
No, tu praksu, naprasno su “zaboravili”, gotovo svi sarajevski poslanici, pa i oni najglasniji zagovornici evropske demokratije. Umjesto argumenata, pozivali su se na Poslovnik Doma i Zakon o zastavi BiH, čiju su promjenu inicirali, ali eto, rasprava je krenula u, po njih, neželjenom pravcu.
“Prijedlog zakona danas je išao u pravcu da se definitivno zakonom propiše kako se postavlja zastava BiH, a sve drugo o čemu su ljudi govorili nije bio predmet rasprave”, rekao je Saša Magazinović, poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PS BiH.
“Nema potrebe, to je zakon sasvim jasan, to je regulisano. Mi nažalost imamo situaciju da u entitetima nemamo državne zastave, što je nezamislivo”, ističe Amir Fazlić, predsjedavajući Kluba poslanika SDA u Predstavničkom domu BiH.
Možda u Parlamentu Federacije zastava BiH nije dobila svoje mjesto, ali u parlamentu Srpske jeste, “obavijestio” je inicijator, svoje neobaviještene sarajevske kolege.
“U Parlamentu Srpske idite pa vidite, imate zastavu BiH i imate zakon koji jasno definiše na ustanovama i institucijama gdje stoji zastava BiH. Mi ne tražimo predstavljanje na utakmicama u Sarajevu, iako je to legalan simbol, a Bogami, ne znam kako bi se provelo da se postavi ovdje bilo gdje ispred ovih zgrada”, nagglašava Borislav Bojić, predsjedavajući Kluba poslanika DNS-a u Predstavničkom domu PS BiH.
Multietnički sarajevski tribuni u multi gradu, kako za sebe i za Sarajevo vole reći, očigledno, moraće da gledaju trobojku Srpske ili da traže neke uvjerljivije izgovore, jer inicijatori odustati neće.
U međuvremenu, sarajevski poslanici gledaće, zastavu BiH prečesto naopako postavljenu, jer niti se u veksikologiju razumiju, niti su izmjene zakona, kojim se opisuje kako ovaj simbol na jarbol postaviti, dobile podršku poslanika iz Republike Srpske.
RTRS