U naredna tri dana, Prijedor će biti domaćin edukativne manifestacije „Škola Bar Fest“, kojom je obuhvaćena obuka i takmičenje ugostiteljskih škola iz cijele Republike Srpske. Polaznici će moći da nauče kako pripremati kafe napitke, ući u savremene tokove koktel miksologije, a saznaće i koje mjesto zauzima hrana u savremenim barovima. Znanje će im prenijeti ljudi iz „Bar akademije“.
– Prva dva dana radimo na kulturi uživanja kafe napitaka, baziranih na espresu. Znači, malo latte art, malo crtanje po kafl. Drugog dana radimo na koktel miksologiji, dok ćemo trećeg dana imati neformalno takmičenje ugostiteljskih škola iz RS – rekao je Nebojša Lazarević iz “Bar akademije“.
On je naglasio da Je suština približavanje onoga što se uči u školama sa realnim preduzetništvom i onim što se zaista dešava na terenu. Da se savremeni tokovi u ugostiteljstvu moraju pratiti kako bi se ostalo konkurentno na tržištu, potvrdila je Valentina Sovilj, direktor Ugostlteljsko-ekonomske škole.
– Barmeni i baristi su izuzetno traženi to u Prijedoru postoji na amaterskom nivou, jer se uglavnom radi o samoukim pojedincima. Mi želimo da našim učenicima otvorimo prozor u svijet modernog barskog poslovanja – rekla je Soviljeva.
Ovu obuku organizovala je Agencija za ekonomski razvoj grada Prijedora „PREDA – PD“, u saradnji sa Republičkom agencijom za razvoj malih i srednjih preduzeća „RARS“, uz finansijsku podršku Vlade Švajcarske.
Milena Gnjatović Simatović, projekt-menadžer u Agenciji “PREDA”, rekla je da je značajno što će učenici imati priliku da im profesionalci prenesu znanja koja će ih učiniti konkurentnim na tržištu rada.
– Očekujemo da će djeca uspješno savladati praktični dio i da će ovo postati dio njihovog nastavnog plana i programa. Ovo je jedna od aktivnosti koje provodimo u kontinuitetu, počevši od opremanja kabineta za praktičnu nastavu. Radi se o finalnoj aktivnosti kojom smo željeli da učenicima omogućimo što bolje preduslove uključivanja na tržište rada – navela je Gnjatović Simatovićeva.
Sve ovo dio je programa “Prilika plus”, koji već duži period radi na unapređenju zapošljivosti i produktivnosti onih koji traže posao, ali da se i profesori upoznaju sa novim metodama rada, pojasnio je Momir Širko iz Republičke agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća.
– Činjenica je da nema smisla da napravimo sve preduslove i organizujemo praktičnu nastavu na način na koji se to traži, a da profesori ne budu u mogućnosti da prate nove trendove, te da obuče svoje učenike – rekao je Širko. „Škola Bar Fest” flnansirana je kroz projekat „Praktična nastava na radnom mjestu” – regija Prijedor sa 276.437 KM, koju podržavaju Ministarstvo prosvjete i kulture RS i Republički pedagoški zavod.
Z. Jelić/Kozarski