Na današnji dan prije 27 godina, tokom napada hrvatskih paravojnih snaga na kasarnu Bedenik kod Bjelovara, major ЈNA Milan Tepić digao je u vazduh sebe i skladište sa 170 tona eksploziva, da bi spriječio da naoružanje dospije u neprijateljske ruke.
Za taj čin odlikovan je ordenom narodnog heroja, poslednjeg u bivšoj Јugoslaviji, ali i jedinog u prošlom ratu.
Danas, u Tepićevom rodnom mjestu Komlenac kod Kozarske Dubice, sjećanje na herojsko djelo ovog velikog čovjeka.
“Kozara me je tebi iznjedrila, majka me je tebi othranila, za potomke moje i narod moj, život sam ti darovao”, u stihovima Dušana Maričića su utkane misli na majora Tepića.
U pomenutim stihovima, posvećenih majoru Tepiću, sabrana su osjećanja svih njegovih sunarodnika pod Kozarom. Nakon 27 godina, Milka Nikolić sa tugom i ponosom govori o bratu Milanu.
“Imam osjećaj da je otišao na najbolji mogući način, kao heroj. Ni sa čim drugim on ne bi mogao da živi”, ističe Nikolićeva.
20. septembra 1991. godine hrvatske paravojne snage napale su vojne objekte u garnizonu Bjelovar.
Po ulasku u kasarnu na Vojnoviću, Јure Šimić, predsjednih Kriznog štaba Bjelovara, naredio je ubistvo trojice oficira i šestorice vojnika ЈNA. Zarobljeno je još 59 oficira i 250 vojnika.
Major Milan Tepić, komandant barutane, da bi spasio saborce, odlučuje da u vazduh digne skladište sa 170 tona eksploziva. Zajedno s njim, tada gine i mladi vojnik iz Valjeva, Stojadin Mirković.
“Moramo da radimo na tome da se tijelo nešeg heroja doveze u Republiku Srpsku”, naglašava Slaviša Knjeginjić, potpredsjednik Organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Prijedor.
U Srpskoj i Srbiji mnoge ulice nose ime majora Milana Tepića. Potkozarski i knežopoljski narod, i danas čuva uspomenu na svog heroja, ističu borci Vojske Republike Srpske.
“On je znao sva naša dešavanja i stradanja u logoru Јasenovac, i poslao je bitnu poruku Srpskom narodu da se organizuje i da čuva svoje prostore”, navodi Dragoljub Ćibić, predsjednik Boračke organizacije Kozarska Dubica.
Za ubistva i zločine počinjene nad pripadnicima ЈNA i civile, tokom napada hrvatskih snaga na vojne objekte u Bjelovaru u septembru 1991. godine, do danas, niko nije osuđen.
RTRS