Regionalna vijest dana jeste propali referendum za promjenu imena Makedonije koji bi ovoj zemlji otvorio vrata ka NATO i EU. Iako je više od 91 procenat građana glasalo ZA, izlaznost je bila tek 36 odsto, čime nije pređen potreban cenzus. Vlast, međutim, ne odustaje od promjene imena, a analitičari poručuju da je ovaj događaj važan za cijeli region.
Referendumom nakon kojeg se ne zna ništa, zadovoljni su svi – protivnici sporazuma o promjeni imena, a koji su apstinirali, slavili su na ulicama Skoplja. S druge strane, “uspješnim” je referendum proglasio i inicijator dogovora sa Grčkom, Zoran Zaev koji je odgovorio novinarima da ne planira dati ostavku.
“Imali smo uspješan referendum, Od 650.000 građana, većina je glasala ‘za’. Želim da zahvalim svim građanima, i onima koji su glasali ‘za’ i onima koji su glasali ‘protiv’, jer su preuzeli odgovornost. Građani su pokazali demokratsku zrelost i koračaju našim putem ka EU i NATO”, rekao je Zaev.
Hristijan Micevski, lider VMRO-DPMNE ističe da su sporazum sa Grčkom zaustavili građani.
“Ljudi su pokazali izuzetnu demokratsku i patriotsku svijest. Građani koji su izabrali da apstiniraju poslali su najglasniju poruku – ‘Ovo je Makedonija’, Ovdje žive Makedonci, naš identitet je makedonski, naš jezik je makedonski, naši preci su Makedonci”, naglasio je Micevski.
Računica kaže da je tek trećina Makedonaca podržala referendum. Međutim, vlast se brani tezom da svi apstinenti nisu protiv promjene imena, već da su birački spiskovi nesređeni. Činjenica je međutim, da pristalice nisu bile ni blizu cenzusa da bi se uopšte moglo razgovarati o uspjelom referendumu.
“To je takav poraz da bi bi za vlast najmudrije bilo da priznaju da su imali neispravno pitanje za referendum”, nagglasio je politički analitičar Cvijetin Milivojević.
To nije spriječilo Stejt department da pozdravi rezultate, podržavajući Makedonski put ka EU i NATO. Evropski komesar Јohanes Han, čak je čestitao građanima na širokoj podršci sporazumu dok je generalni sekretar NATO, Јens Stoltenberg zatražio od političkih lidera da poštuju volju građana i iskoriste priliku da uđu u NATO. Opozicioni lideri koji su doživjeli prvu pobjedu nakon pada Gruevskog, teško da će dati podršku promjeni imena u Sobranju, zbog čega je Zaev najavio izbore u novembru
“Ne isključujem da kupe jednog ili dva poslanika VMRO-DMPNE, ali ako bi ta stranka podržala promjenu imena, to bi bio njihov kraj. Što se tiče prijevremenih parlamentarnih izbora, vjerovatno bi pobijedio VMRO – DPMNE, ali bi Albanci opet odlučili i ušli u vlast sa Zoranom Zaevim”, kaže Milivojević.
Analitičar Stevica Deđanski ocjenjuje da je propali referendum u Makedoniji pokazao da, bez obzira na pritiske, narod cijeni svoju nezavisnost, naciju i daje posljednju riječ, što je poruka svima u regionu koji bi htjeli da urade slično.
“Ko se ne bude ponašao u skladu sa tim, imaće problem sa sopstvenim narodom. Ovo je vrlo dobra poruka svim liderima u regionu”, kaže Deđanski.
Grčka je referendum u Makeodniji nazvala kontradiktornim, ističući da zemlja još nije spremna na dogovor, premijer Cipras ipak je pohvalio kolegu Zaev na hrabrosti.
RTRS