Ako ste u nestabilnoj vezi u kojoj jedna osoba ne prepoznaje potrebe one druge, počet ćete sumnjati u sebe i stalno se brinuti činite li nešto pogrešno

Ljubav je sjajan osjećaj koji nas diže u nebesa, čini nepobjedivima… No, ako nešto pođe loše, pojavljuju se različiti problemi koji nam se čine nemogućim. Ako se veza ne razvija dobro, a s tim se ne želite suočiti, razvit ćete anksioznost, probleme sa spavanjem, depresiju i uništiti sebi samopouzdanje, objašnjava psihologinja Suzan Bartel (Susan Bartell).

Ako ste u nestabilnoj vezi u kojoj jedna osoba ne prepoznaje potrebe one druge, počet ćete sumnjati u sebe i stalno se brinuti činite li nešto pogrešno. Općenito, mogli bismo reći da veza narušava mentalno zdravlje ukoliko se u njoj više osjećate negativno nego pozitivno i ne osjećate da vas ispunjava.

– Ako se često osjećate depresivno, ako mnogo plačete, izbjegavate partnera ili radite vrlo predano na tome da shvatite šta je dobro za vašu vezu, sve su to znakovi da taj ljubavni odnos ugrožava vaše mentalno zdravlje – objašnjava dr. Bartel te dodaje kako nerijetko viđa osobe u dvadesetima i tridesetima u vezama u kojima su potlačeni, najčešće zato što su ranjivi.

Ako ste u vezi koja narušava vaše psihičko zdravlje, morate djelovati. Osobi s kojom ste u vezi, morate što prije reći šta vas muči. Ako ta osoba prolazi kroz težak period – gubitak posla ili člana porodice, pričekajte dok se situacija ne smiri, ali nikako više od nekoliko sedmica.

– Ako se zbog svog partnera većinu vremena osjećate loše, ako je on prema vama kritičan, vrijeđa vas i ponižava, to se zove emocionalno zlostavljanje – upozorava dr. Bartel.

Avaz