Pokrajinski sud u Salcburgu izrekao je kazne četrnaestorici navijača zagrebačkog Dinama zbog ustaškog pozdrava, a presuda zbog veličanja ustaštva mogla bi da ima dalekosežne posljedice.

Više od osam sati porota je većala o presudi u suđenju protiv 14 Hrvata i donijela je zaključke za svakog optuženog pojedinačno da li je kriv za kršenja Zakona o veličanju nacizma, pošto su veličali ustaštvo.

Tokom jedne zabave u junu 2015. godine u Halajnu pjevale su se ustaške pjesme, visila je ustaška zastava pored jednog šatorskog krila na kojem je bio nacrtan kukasti krst, a pojedini prisutni digli su desnu ruku u znak ustaškog pozdrava, ukazao je tužilac Markus Neher pokazujući grupnu fotografiju.

On je ocijenio da je pravno gledano istovjetno da li su digli desnu ruku u znak hitlerovskog ili ustaškog pozdrava, prenosi Tanjug.

Porota je došla do zaključka da je sedmoro optuženih krivo u skladu sa optužnicom i oni su dobili uslovne kazne u trajanju od šest do 15 mjeseci.

Četvorica optuženih, koji su tokom događaja za koje su optuženi bili u dobi “mladih odraslih“, dobili su mogućnost zamjene kazne za socijalno korisni rad.

Trojica optuženih, koje porota nije uspela jasno da identifikuje na fotografiji, oslobođeni su optužbi.

Oslobađajuće presude i zamjena kazne su pravosnažne, dok uslovne kazne još nisu, jer su tužilac i advokat odbrane najavili mogućnost ulaganja žalbe.

“Ovo je definitivno presedan koji će prodrmati i Hrvatsku“, uveren je istraživač nacionalizma Dario Brentin.

Presuda bi mogla da ima posljedice i po komemoraciju u Blajburgu.

Posljednjih godina se uvijek gledalo u stranu kada je riječ o tom skupu. Nije postojao pravni aparat za kažnjavanje veličanja ustaštva, ali sada je drugačije.

Inače, advokat optuženih tvrdio je da hrvatski pozdrav nije isti kao nacistički, koji potpada pod Zakon o zabrani veličanja nacizma. Međutim, tužilac Neher sledio je stav istoričara Marija Јareba prema kojem hrvatski pozdrav nije obuhvatao nikakvo pokretanje ruke i da je uvedeno podizanje desne ruke, analogno hitlerovskom pozdravu tek za vrijeme ustaškog režima.

I Brentin ističe da je taj pozdrav uvijek posmatrao kao nacistički pozdrav.

Inače, Vlada Austrije je na jučerašnjoj sednici usvojila dopunu zakona o zabrani simbola, unijevši u njega, pored simbola terorističkih organizacija, i ustaška obilježja. Tako su se simboli ustaškog pokreta i NDH našli uz bok sa simbolima terorističkih organizacija DAEŠ-a i Al Kaide.

sputniknews.com