Sve stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskoj SNSD, DNS, SP i US na oktobarskim izborima nisu u potpunosti ispoštovale dogovor da podrže zajedničke kandidate – Milorada Dodika za člana Predsjedništva BiH i Željku Cvijanović za predsjednicu Srpske.

To je navedeno u analizi koja je objavljena u decembarskom izdanju časopisa „Argumenti“ koga izdaje SNSD.

O tome da svi glasači vladajuće koalicije nisu poslušno podržali Dodika i Cvijanovićevu spekuliše se još od izbora, a sada su precizno navedene opštine i gradovi u Srpskoj u kojima su zajednički kandidati “izigrani”.

Do tog broja se došlo poređenjem ukupnog broja glasova koje su pomenute partije osvojile za Narodnu skupštinu RS sa brojem glasova za predsjednika RS i srpskog člana Predsjedništva BiH. Na osnovu toga, Cvijanovićevoj nedostaje čak 69.646 koalicionih glasova, a Dodiku 21.135 glasova.

Tako je predsjednica Srpske u Prijedoru dobila 4.961 glas manje nego zajedno SNSD, DNS, SP i US, u Gradiški 2.686, Laktašima 1.943, Prnjavoru 1.084, Modrići 2.312, Bijeljini 5.563, a u Banjaluci čak 12.795 glasova. Razlika na njenu štetu u Zvorniku iznosi 3.693 glasa, u Bratuncu 1.022, Palama 1.705, Trebinju 2.075.

Kada je riječ o Dodiku, njemu u Prijedoru nedostaje 3.030 koalicionih glasova, Gradiški 1.157, Laktašima 551, Modriči 1.598, Banjaluci 4.638, Ugljeviku 1.544, Zvorniku 2.165, Trebinju 769…

Foto: RAS/Srbija

U ovoj analizi se polazi od pretpostavke i „dubinske nalize“ da su glasači SNSD bili disciplinovani, odnosno da su glasali i za stranačke liste za Narodnu skupštinu RS i Predstavnički dom BiH, kao i za Dodika i Cvijanovićevu.

– Upravo iz ovih neslaganja koje analiza pokazuje, jasno se vidi da na terenu nije bilo potpune lojalnosti u podršci pojedinačnim kandidatima, pogotovo zajedničkom kandidatu za Predsjednika Republike Srpske Željki Cvijanović. Iz tog razloga, došlo je do unutarstranačkog sukoba unutar DNS gdje su pojedini kandidati za poslanike i određeni stranački funkcioneri davali otvorenu podršku kandidatu SDS Vukoti Govedarici. U tom slučaju, vođeni svojim ličnim motivima, a ne lojalnošću i principima ranije postignutog međustranačkog dogovora, računali su, da koja god opcija pobijedi, njihov ulazak u vlast će biti neupitan, pa su čak išli toliko daleko da su bili ubijeđeni da će u svakoj kombinaciji dobiti i mjesto predsjednika Vlade Republike Srpske – zaključak je iz analize „Ko (ni)je sve glasao za Željku i Dodika?“ u okviru teksta „Istorijska pobjeda SNSD“ čiji je autor Krsto Grujić.

Srpskainfo