Tabatabei, Borudžerdi i Ameri bile su tokom osamnaestog i devetnaestog veka istaknute porodice iz iranskog grada Kašana, u današnjoj pokrajini Isfahanu. Za njihove potrebe, podignuta su tri dvorca koja su danas dika i ponos tamošnjeg stanovništva. Jedno zdanje je čak hotel u kojem bi svako odseo
Kašan je grad u iranskoj pokrajini Isfahanu u kojem su tokom vlasti Kadžarske dinastije u devetnaestom veku, tri ugledne i bogate porodice podigle tri velelepna dvorca, koji su danas dika i ponos tamošnjeg stanovništva. U pitanju su kuće Tabatabei, Ameri i Borudžerdi.
Kuća Tabatabei je podignuta oko 1880. godine od strane istoimene familije, a njen arhitekta je bio slavni persijski neimar Ustad Ali Marjam. Prostire se na skoro pet hiljada kvadratnih metara i sadrži četrdeset soba, četiri dvorišta, četiri podruma, tri vetrohvata (građevine u obliku dimnjaka iznad nekog objekta, koje služe za provetravanje) i brojne bašte. Bogato ukrašena reljefima, štukom i vitražima, ovo zdanje je imalo svoj javni spoljašnji i privatni unutrašnji deo.
Slično kao i ostale kuće koje ovde pominjemo, u skladu sa principima tradicionalnog iranskog građevinarstva. Kuću Borudžerdi je 1857. godine takođe dizajnirao Ustad Ali Marjam, i to kao bračni dar nevesti starešine doma Borudžerdi. Interesantno, nevesta je bila izdanak Tabatabeija.Vetrohvati ovog zdanja visoki su četrdeset metara, a pored štuka, vitraža i reljefa, ukrašena je i freskama velikog ondašnjeg persijskog slikara Mohameda Gafarija, poznatijeg kao Kamal ol Molk.
Treći dvorac, Kuća Ameri, zapravo je podignuta za vreme prethodne dinastije Zend, čiji su izdanci kanovali tokom druge polovine osamnaestog veka. Sazidana je za Agu Amerija, upravnika Kašana, a danas je rekonstruisana i pretvorena u hotel. Stradala je u zemljotresima nedugo nakon što je sagrađena, pa je tokom devetnaestog veka morala biti obnovljena. Prostire se na površini od devet hiljada kvadratnih metara, a sadrži nekoliko desetina soba i dva kupatila te sedam dvorišta sa baštama i fontanama.
(P. L.)