U toku je globalna trka koja se vodi oko toga ko će razviti i masovno proizvesti efikasnu vakcinu protiv nove, smrtonosne i veoma zarazne bolesti Kovid-19, koja je gotovo zaustavila većinu svijeta.
Mnoge vlade su upozorile da se svakodnevni život ne može vratiti u normalu sve dok njihova populacija ne izgradi antitijela za odbranu od virusa korona.
Ubrzana klinička ispitivanja već se sprovode, a zamjenik ruskog ministra odbrane Ruslan Calikov izjavio je juče da je spremna prva ruska vakcina protiv virusa korona koju su napravili vojni eksperti i naučnici Nacionalnog instituta za epidemiologiju i mikrobiologiju “Gamaleja“.
Calikov je rekao da su specijalisti i naučnici Nacionalnog istraživačkog centra obavili posljednje provjere i testiranja i da su svi dobrovoljni primaoci nove vakcine razvili imuni odgovor na virus i da se dobro osjećaju.
Univerzitet Oksford je u ponedjeljak objavio da su rezultati ispitivanja njihove vakcine na 1.077 ljudi pokazali da je vakcina sigurna i da aktivira imunolšoki sistem, ali da je prerano reći je li to dovoljno za zaštitu od Kovid-19.
Eksperimentalna vakcina protiv Kovid-19 koju je razvila kompanija “AstraZeneka“ i naučnici sa britanskog Univerziteta u Oksfordu bezbjedna je i proizvela je imuni odgovor u kliničkim ispitivanjima u ranoj fazi kod zdravih dobrovoljaca.
Vakcina, nazvana AZD1222, nije izazvala ozbiljne neželjene efekte i dovela je do imunološke reakcije u vidu antitijela i T-ćelija, pokazuju rezultati ispitivanja objavljeni u medicinskom časopisu Lanset.
Glavni autor studije Endrju Polard sa Univerziteta u Oksfordu rekao je da se nada da to znači da će imunološki sistem upamtiti virus, tako da će vakcina dugoročno štititi ljude.
– Međutim, potrebno nam je više istraživanja prije nego što potvrdimo da vakcina efikasno štiti od infekcije SARS-KoV-2 i koliko dugo ta zaštita traje – rekao je Polard.
Američka biotehnička firma “Moderna“ saopštila je prije nedjelju dana da će 27. jula ući u završnu fazu ispitivanja svoje vakcine za Kovid-19 na ljudima.
Kompanija ima za cilj da sprovede kliničko ispitivanje na uzorku od 30.000 ljudi, koji će primiti vakcinu ili placebo.
Prema podacima o ispitivanju, koji su objavljeni na sajtu clinicaltrials.gov, studija će trajati do oktobra 2022. godine.
Posljednje saopštenje “Moderne“ stiže nakon što je “Nju Ingland Džurnal of medisin“ objavio rezultate prve faze ispitivanja – koja je pokazala da je prvih 45 učesnika razvilo antitijela na virus.
U Kini su kompanije “Sinovak“ i “Sinofarm“ u trećoj, posljednjoj fazi ispitivanja potencijalne vakcine na ljudima, dok je “Kan Sino“, koji razvija vakcinu u saradnji sa kineskom vojskom, na korak od posljednje faze ispitivanja.
“Sinovak“ vakcinu razvija u saradnji sa brazilskim Institutom Butantan, čiji je direktor rekao da vakcina ima veliki potencijal da bude uspješna. “Sinofarm“ je završnu fazu ispitivanja započeo u Abu Dabiju jer u njemu živi više od 200 nacionalnosti, a da bi pokazali kako je njihova potencijalna vakcina bezbjedna, primili su je i zaposleni u kompaniji. “Sinofarm“ tvrdi da su testovi na ljudima pokazali da njihova potencijalna vakcina proizvodi dovoljno visok nivo antitijela da se bore sa korona virusom, kao i da je bezbjedna i djelotvorna.
Daleko u radu na potencijalnoj vakcini odmakli su i američki farmaceutski konglomerat “Fajzer“ koji radi zajedno sa njemačkom firmom za biotehnologiju “BioNtek“, a vakcinu pokušava da razvije i francuska farmaceutska kompanija “Valneva“.
Izvor: TANЈUG