Do ovakvog rezultata doći ćete zahvaljujući alatki na internetu koju je razvila grupa američkih naučnika i omogućuje ljudima da procjene rizik od zaraze na okupljanjima.
Matematika je jednostavna i zasniva se na zvaničnim podacima o širenju pandemije u realnom vremenu.
Autori su naučnici sa Tehnološkog instituta u DŽordžiji, a njihova metodologija je dobila potvrdu objavom u prestižnom časopisu “Nejčr”.
Na strani “covid19risk” rizik da ste u društvu zaraženog može da se izračuna za Sjedinjene Američke Države (po okruzima) i za dio evropskih zemalja (po njihovim regijama).
Model uzima u obzir činjenicu da je stvaran broj zaraženih pet do deset puta veći od broja pozitivnih testova, pa korisnik može da izabere jednu od te dvije hipoteze za svoju računicu. Takođe, može da bira želi li društvo od pet, deset, pedeset, sto pa čak i 5.000 ljudi.
Autori su zauzeli konzervativan pristup pa računaju da je zaražena osoba pozitivna deset dana, rekao je glavni kreator programa DŽošua Vajc.
Epidemiolozi u stvarnosti računaju da je osoba zarazna kraće, pet do šest dana, uprkos tome što je takozvana rezidualna prisutnost virusa u organizmu duža.
Autori napominju da njihov model samo računa vjerovatnoću da je neko u vašem društvu zaražen, a ne i kolika je vjerovatnoća da ćete se i vi zaraziti jer to zavisi od previše varijabli, poput nošenja maske i provjetravanja prostorije.
“Nadamo se da će ove informacije rezultirati time da ljudi ne organizuju veće događaje i da preispitaju svoje učešće u njima”, rekao je Vajc, prenio je Jutarnji list.