Pomen ubijenim logoršima biće služen u 10.30 časova kod spomen-kosturnice, gdje će biti položeni vijenci i cvijeće, a u 11.10 časova i na novoizgrađeni spomenik žrtvama dobojskog logora 1915-1917. godine kod željezničke stanice, najavljeno je iz Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, koji organizuje obilježavanje.
Kroz dobojski logor, koji su osnovale austrougarske vlasti 27. decembra 1915. godine, prošla je ukupno 45.791 osoba, od kojih 33.696 Srba sa područja BiH, a umrlo je oko 12.000 Srba. Zloglasni logor zatvoren je 5. jula 1917. godine.
Obilježavanju će prisustvovati ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović, koji je i predsjednik Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova, generalni konzul Srbije u Banjaluci Vladimir Nikolić, rukovodstvo grada Doboja, kao i predstavnici institucija Republike Srpske, Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH, te udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine.
Obilježavanje 105 godina od internacije Srba u dobojski logor biće organizovano uz poštovanje svih epidemioloških mjera i zaključaka Republičkog štaba za vanredne situacije.
Prema podacima iz knjige autora Dušana Paravca “Dobojski logor”, pisane na osnovu crkvenih dokumenata i izjava preživjelih logoraša, austrougarski logor bio je na prostoru sadašnje Željezničke stanice u Doboju, a zarobljeni Srbi bili su smješteni u drvenim barakama u kojima su prethodno konji austrougarske vojske uginuli od sakagije.
Logor je osnovan 27. decembra 1915. i bio u funkciji do 5. jula 1917. godine, a u njega je interniran 45.791 Srbin, i to 16.673 muškarca, 16.996 žena i djece iz BiH, te 12.122 srpska vojnika i jedan broj starijih ljudi, žena i djece iz Srbije i Crne Gore, od kojih je oko 12.000 stradalo.
Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.
U “Spomenici” su, osim dokumenata, predočeni i detaljni opisi transporta mučenika, te svjedočanstva, među kojima i starca koji je gurao kolica sa leševima djece, njihovom ukopu, kao i stradanju majke kojoj je u logoru umrlo osmoro djece i mnoga druga.
Povodom 105 godina od prvog transporta Srba zloglasni logor u Doboju sutra će u 9.00 časova biti služena liturgija u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla.
Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova uvrstio je internaciju Srba u dobojski logor u kalendar značajnih događaja.
Autor: SRNA/ATV