Član Interresorne radne grupe za izmjene Izbornog zakona BiH Nenad Stevandić poručio je da će, kada je riječ o izmjenama izbornog zakonodavstva, insistirati na konsenzusu stranaka iz Republike Srpske i zastupati stav da se sve izmjene Ustava moraju potvrditi u Narodnoj skupštini.
Stevandić, koji je i predsjednik Ujedinjene Srpske, rekao je Srni da ova stranka ne sarađuje ni sa SDA ni sa HDZ-om, da na nivou BiH ne pripada opoziciji i da nema pokroviteljstva za svoje stavove ni od međunarodne zajednice da će autentično zastupati interese Republike Srpske.
– Insistiraćemo na konsenzusu svih političkih partija iz Srpske bez obzira na ideologiju opozicije ili vladajuće koalicije sa stavom da se sve izmjene Ustava moraju apsolvirati i potvrditi u Narodnoj skupštini Republike Srpske i da taj srpski konsenzus onda prebacijemo na nivo BiH – rekao je Stevandić.
On je dodao da će na tome insistirati bez obzira na različite političke stavove.
– Treba insistirati na konsenzusu svih političkih partija iz Srpske ako je moguće, a ako ne, onda većinsku volju patrija iz Srpske – poručio je Stevandić.
On je naveo da će materijal koji je dobio od pravnog tima Ujedinjene Srpske dati kolegama koje su sa ovom strankom u koaliciji na nivou BiH, a da će ga ustupiti i kolegama iz opozicije, ukoliko budu zainteresovani, i da bi to bio osnov za saglasnost ove stranke o izmjenama Izbornog zakona i “što je još ozbiljnije izmjenama Ustava”.
– Nema izmjena Ustava bez saglasnosti Republike Srpske – istakao je Stevandić.
Stevandić je dodao da je potrebno da predsjednik Republike Srpske i srpski član Predsjedništva BiH pozovu političke partije iz Srpske bez obzira na političke razlike da se razgovara o tome.
– Republika Srpska mora da ima ako ne saglasnost, onda razgovore, ako ne potpuni konsenzus, onda većinski konsenzus svojih predstavnika jer bez toga se ne mogu donositi odluke u Sarajevu – poručio je Stevandić.
Predsjednik SDS Mirko Šarović rekao je danas nakon sastanka sa međunarodnim zvaničnicima Metjuom Palmerom i Angelinom Ajhorst i predstavnicima opozicije u BiH, da je za SDS prihvatljiv neposredan izbor članova Predsjedništva BiH, a poržali bi i asimetričan pristup prema kojem bi u Republici Srpskoj član Predsjedništva bio biran direktno, a u Federaciji BiH posredno.
– Smatramo da to ima smisla jer već imamo asimetričan sistem kod izbora predsjednika Republike Srpske i predsjednika FBiH što ukazuje da je moguće i kada je u pitanju član Predsjedništva BiH s tim da bi se izbrisala odrednica o nacionalnoj pripadnosti u Ustavu BiH – rekao je Šarović.
Autor: SRNA/Srpskainfo