Na Gradskom stadionu u Prijedoru danas se održava prvenstvo Republike Srpske u brzom hodanju i trčanju na 10.000 metara.
Domaćin ovog takmičenja, koje se prvi put nakon 20 godina organizuje u gradu na Sani, je Atletski klub „Prijedor“.
Učestvuje oko 150 atletičara iz sedam klubova. Uspješna atletičarka AK „Prijedor“ Anastasija Udovičić danas ne trči, već se takmiči u brzom hodanju u kategoriji juniora na pet kilometara. Ova disciplina, koja i nije toliko zastupljena na sportskim takičenjima, je prilično izazovna za atletičare.
– Prvi put učestvujem u brzom hodanju i očekujem dobar rezultat. Inače sva takmničenja su završena i ovo je posljednje prvenstvo. Ova sezona je dolična bila. Oborila sam rekord na 400 i 800 metara. Na 400 metara sam oborila rekord ispod minut sa 59,91 što mi je i bio cilj. Učestvovala sam prvi put u reprezentaciji BiH na Balkanskom prvenstvu i zauzela šesto mjesto na 800 metara – kaže uspješna atletičarka i dodaje da očekuje još bolje rezultate u narednoj sezoni.
Predsjednik Atletskog saveza Republike Srpske Duško Ivičić kaže da su današnji vremenski uslovi odlični za takmičenje, te da učestvuje veliki broj trkača iako im trčanje i hodanje na duge staze i nije među omiljenim disciplinama. Ivičić ističe da je brzo hodanje zanemarena atletska disciplina.
– Nama je u interesu da se sve discipline razvijaju podjednako. Atletski klub „Prijedor“ je klub sa dugom tradicijom, pogotovo u trčanju, jedino se nadamo da će malo sluha imati i Grad i da bi u dogledno vrijeme na ovom lijepom stadionu mogli imati i atletsku stazu sa tartanom uređenu. To je nešto što je neophodno gradu kao što je Prijedor koji ima sportsku tradiciju u atletskim i drugim sportovima. Ta atletska staza bi dopinijela boljim razultatima u atletici, ali i ostalim sportovima – poručuje Ivičić.
Iz Atletkog klub „Prijedor“ kažu da su očekivali razumijevanje lokalne vlasti u pogledu značaja postavljanja tartan staze koja je mekša od asfalta za trčanje. Međutim, još nema naznaka da bi to moglo biti urađeno.
Podsjećaju da su uradili projekat za postavljanje tartan staze, te da su stručnjaci iz Sarajeva, Slovenije i Srbije ocijenili da je staza na prijedorskom stadionu idelna za postavljanje tartan staze. Osim ove staze koja je potrebna sportistima, ali i rekreativcima koji u velikom broju koriste staze na stadionu za trčanje, tu ima prostora i za skakanje u dalj i troskok, za skok u vis, skakanje sa motkom, te bacanje koplja i kladiva. Atletičari vjeruju da bi realizacijom ovog projekta bio ostvaren njihov san, ali bi to bio i svojevrsni bum u sportskom svijetu Republike Srspke, jer te sve uslove sada ima trenutno samo Zenica u BiH.
Sa sjetom pričaju kako su prije 30-tak godina na prijedosrkom stadionu bila bacališta, mreže za disk, za kladivo, te stipl. Sada maštaju samo da asfalt zamijene mekšom podlogom za trčanje.