U Srpskoj i Srbiji s odobravanjem je dočekana vijest da će ugledni izraelski istoričar Gideon Grajf u novembru dobiti posebno odlikovanje njemačkog predsjednika za doprinos istraživanju Holokausta.

To je, kako se navodi, svojevrsna potvrda kredibiliteta ovog naučnika, koji je bio na čelu Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja naroda u srebreničkoj regiji od 1992- 1995.

Odlikovanje, koje će njemački predsjednik dodijeliti Gideonu Grajfu za izučavanje Holokausta je dobra vijest, smatra profesor geopolitike Srđan Perišić. Ta vijest će, kaže, istovremeno biti i šok za one, koji smatraju da se u Srebrenici dogodio genocid.

– Imamo ovo priznanje predsjednika Njemačke, koje na neki način daje kredibilitet radu Grajfa, ne samo na Holokaustu, već i ispitivanju događaja u Srebrenici od 1992-1995. To ide, u svakom slučaju, u prilog Izvještaju komisije u kojoj je bio Grajf predsjednik, imajući u vidu da je ta komisija sačinjena od članova koji su bili svjetski stručnjaci – kaže Perišić.

Za Organizaciju porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice nema dileme. Nakon odlikovanja koje će dobiti od Franka Valtera Štanmajera za istraživanje Holokauista, kažu, niko neće moći osporiti kredibilitet ovog izraelskog naučnika.

– O relevenatnosti gospodina Grajfa suvišno je govoriti, jer čovjek predaje na, čini mi se, sedam fakulteta u sedam država. To jasno govori da je on kompetentan da govori ono što je rekao – ističe Branimir Kojić, predsjednik Organizacije.

Beogradski istoričar Dragomir Anđelković rekao je za Sputnjik da je njemačko odlikovanje priznanje Grajfovog međunarodnog značaja i renomea. To je, ističe, dokaz da njega interesuje samo istina, a ne politika: “Takav čovjek, sa takvim kredibilitetom, nikada ne bi sebe ugrozio time što bi zastupao nešto što nije istina. Grajf ne bi žrtvovao ono što je decenijama radio tako što bi zastupao nešto što nije tačno.”

Podsjećamo, izraelski naučnik Gideon Grajf osim Holokausta bavio se i Јasenovcem i zločinima NDH, a bio je na čelu desetočlane Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja naroda u srebreničkoj regiji od 1992- 1995. Nakon dvije godine rada, komisija je donijela zaključak da zločini u Srebrenici, po Rimskom statutu, ne mogu biti tretirani kao genocid.

Autor: RTRS