Deklaracija o ustavnim principima i četiri informacije – to je sadržaj Dnevnog reda posebne sjednice Narodne skupštine o vraćanju prenesenih nadležnosti Republici Srpskoj.
Objelodanjeni su prijedlozi zaključaka kojima će svi akti koje je ikada nametnuo visoki predstavnik, biti proglašeni neustavnim.
Više od 140 zakona biće poništeno, a Vlada će dobiti zaduženje i rok da Parlamentu uputi prijedloge zakona i propisa, koji će omogućiti nesmetano funkcionisanje Srpske.
Za vlast i opoziciju ovo je jedno od ključnih pitanja o kojem ipak ne postoji konsenzus dva bloka, pa je pitanje da li je moguć do održavanja sjednice?
Datum još nije poznat, ali dnevni red i materijali jesu. Na posebnoj sjednici Narodne skupštine o vraćanju prenesenih nadležnosti poslanici će prvo o “Informaciji o prenosu nadležnosti sa Republike Srpske na nivo BiH”.
Tu stoji da je prenos nadležnosti u brojnim oblastima vršen od 1997. godine, van ustavne procedure, i da je samo visoki predstavnik nametnuo oko 260 odluka kojima je donosio, mijenjao ili dopunjavao zakone i Ustav.
U prilogu je pobrojano 128 zakona i 114 drugih akata, koji su doveli do prenosa nadležnosti, a predložen je i tekst zaključaka: “Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da u roku do šest mjeseci uputi na razmatranje i usvajanje u Narodnu skupštinu Republike Srpske zakone i druge propise koji će omogućiti nesmetano funkcionisanje Republike Srpske.”
Sličan rok Vladi se daje i kroz druge tačke koje će biti razmatrane, informacije o pravosudnim institucijama i prenosu nadležnosti u oblastima indirektnog oporezivanja, odbrane i bezbjednosti.
Budu li usvojene, Vlada će, između ostalog, povući saglasnost na Sporazum o prenošenju određenih odgovornosti entiteta kroz uspostavljanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, datu 2004.
Šest mjeseci biće rok u kojem će Vlada imati obavezu da uputi na razmatranje i usvajanje zakone iz oblasti odbrane, čime bi prestala primjena Zakona o odbrani BiH, Službi u Oružanim snagama, i zakona o OBA i SIPA.
Biće povučena i saglasnost na Sporazum o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja. Poslanici će raspravu na posebnoj sjednici završiti pretresom Deklaracije o ustavnim principima u kojoj, između ostalog stoji: “Narodna skupština zadužuje Vladu Republike Srpske da, u koordinaciji sa predsjednikom Republike Srpske, pripremi tekst Ustava Republike Srpske kojim će se potvrditi sve nadležnosti Republike Srpske, izuzimajući nadležnosti koje po Ustavu BiH pripadaju BiH. Novim Ustavom Republike Srpske, između ostalog, Banjaluka će biti određena kao glavni grad Republike Srpske, a Pale kao prestonica Republike Srpske.”
U deklaraciji se precizira da su akti koje je nametnuo OHR neustavni, da je prema Ustavu, Parlamentarna skupštine BiH odgovorna za donošenje zakona, sprovođenje odluka Predsjedništva, ali ne i za usvajanje nametnutih zakona visokog predstavnika.
Iza predloženih informacija stali su predsjednik Republike, premijer i srpski član Predsjedništva sa poslaničkim klubovima stranaka vladajuće većine. O dokumentima, bar za sada, ne postoji saglasnost sa opozicijom.
– Nama se javljaju ljudi iz opozicije koji drže do patriotizma, a ne do izdaje koju promoviše SDS i PDP i njihova rukovodstva, i ja vjerujem da su oni isto tako spremni da u nekom dijelu podrže te aktivnosti. Ovdje se radi o Republici Srpskoj – istakao je Milorad Dodik, predsjednik SNSD
Da o ovoj temi postoji ogromna podijeljenost između dva bloka vidljivo je i po izjavama iz opozicije.
Za SDS Milorad Dodik vodi opasnu politiku, a na jednom od ključnih nacionalnih pitanja nastoji da dobije podršku na predstojećim izborima, kaže nakon Glavnog odbora stranke Mirko Šarović, koji je najavio učešće SDS-a u radu posebne sjednice.
Kaže, SDS jeste za vraćanje Srpskoj oduzetih nadležnosti, ali uz konsenzus svih.
– Јa sam za to, za legitimitet, ali i poštovanje pravila. Nijedan slučaj nije potpuno isti. Ukoliko budemo tako razmišljali onda treba da sjednemo i u okviru Republike Srpske dogovorimo kako da to uradimo – navodi Šarović.
Zbog važnosti teme, Šarović je, kaže u odgovoru na novinarsko pitanje, spreman i na sastanak sa Dodikom uoči sjednice, na kojoj je najavio da će govoriti o svom viđenju pitanja koje smatra opštenarodnim i da će razobličiti politiku SNSD-a koji je, kaže, polako odustao od najavljene namjere.
Na to je reagovao portparol SNSD-a riječima da oni koji neće podržati jačanje Srpske netačno optužuju.
– Vidim da isto tako kažu da će oni nekoga da razobliče. Međutim, zaboravili su da su oni već u potpunosti razobličeni time što je američki diplomata javno priznao da su oni poslije njegovog poziva napustili sjednicu Narodne skupštine i time omogućili Sarajevu i Bošnjacima da preglasaju Srbe i Republiku Srpsku – istakao je Radovan Kovačević, portparol SNSD.
Posebna sjednica Narodne skupštine, kako stoji na sajtu parlamenta, biće održana nakon redovne koja je planirana za 24. novembar.
O terminu će se naknadno izjasniti Kolegijum.
Autor: RTRS