Srpski epski pjesnik i član Pravoslavnog bratstva “Zavjetnici Tvrdoš Nikšić” i Pravoslavnog bratstva “Stupovi”, Slavko Perošević kazao je da su se okupili ispred zgrade RTCG da izraze nezadovoljstvo povodom emitovanja filma o genocidu u Srebrenici
Protest grupe slobodnih građana protiv odluke Javnog servisa da emituje film „Quo Vadis, Aida? održan je sinoć ispred zgrade RTCG, a učesnici su poručili da ovaj ne doprinosi rasvjetljavanju činjenica.
Na ulazu u ugradu RTCG, tokom trajanja filma, postavili su transparent na kome je pisalo „Srebrenica nije genocid“.
Protest su organizovali NVO „Zavjetnici Tvrdoš Nikšić“ i NVO „Stupovi“.
Srpski epski pjesnik i član Pravoslavnog bratstva „Zavjetnici Tvrdoš Nikšić“ i Pravoslavnog bratstva „Stupovi“, Slavko Perošević kazao je da su se okupili ispred zgrade RTCG da izraze nezadovoljstvo povodom emitovanja filma o genocidu u Srebrenici.
„Smatramo da zločin koji se dogodio u Srebrenici nikako ne može biti tretiran kao genocid. Mi, Srbi iz Crne Gore, zastupamo tu tezu da smo mi narod koji je u dva posljednja Svjetska rata, preživio dva genocida. Nastradalo je oko 3 miliona Srba i sada se nameće genocidnost jednome narodu koji je, uz jevrejski narod, bio najveća žrtva genocida u 20. vijeku“, rekao je Perošević, piše RTCG.
Perošević ističe da Srbi iz Crne Gore nikada neće prihvatiti te teze.
„Može da se razmatra na nekim nivoima da li se u Srebrenici dogodio određeni zločin. Sigurno je da se i dogodio. Strijeljanje ratnih zarobljenika može da se tretira kao ratni zločin, ali nikako kao genocid. Nećemo dozvoliti da se ta teza genocidnosti i taj sramni žig nametne čitavom narodu i kao Srbi iz Crne Gore ćemo se uvijek i do kraja boriti protiv toga“, zaključio je Perošević.
Podsjetimo, ovaj film izazvao je velike reakcije javnosti – prvenstveno kada je riječ o autentičnosti obrađenih događaja i krajnje tendencioznom prikazu dešavanja u Srebrenici.
Ovo kinematografsko ostvarenje koje je, po mnogima, stvoreno sa ciljem „protivteže“ srpskom projektu decenije, filmu „Dara iz Jasenovca“, a sa ciljem relativizacije najmonstruoznijeg genocida u istoriji čovječanstva počinjenim nad srpskim narodom u periodu Drugog svjetskog rata, predmet je brojnih kritika, pogotovo nakon što je u javnost „procurio“ eklatantni primjer falsifikovanja događaja.
Naime, scena pretresanja žene koja je prikazana u filmu apsolutno ne korespondira sa dokumentovanim, autentičnim video zapisom.
Književnik i kolumnista, Marko Tanasković, istakao je ranije u izjavi za IN4S da je scena pretresanja pred pregovore u “Quo vadis Aida”, onako kako je u filmu tendenciozno “naslikana” nasuprot dokumentarnih snimaka koji verno prikazuju realnost kakva je zaista bila, dovoljan je dokaz da autorka filma Jasmila Žbanić nije pristupila pisanju scenarija i snimanju filma sa željom da dođe do bilo kakvog “pomeranja sa zacementiranih pozicija” i iskrenog pomirenja među narodima na prostoru Bosne i Hercegovine, kako je nedavno izjavila lokalnoj ispostavi Bi-Bi-Sija, već da je cinično i profiterski delovala u skladu sa dobro poznatim i međunarodno nametnutim stereotipima o zlim Srbima agresorima i silovateljima i nevinim Bošnjacima kao njihovim žrtvama.
Mit o lažnom genocidu u Srebrenici (u pitanju je ratni zločin kakvih je bilo mnogo, na svim zaraćenim stranama) jeste jedan od kamena temeljaca zapadnog narativa o raspadu Jugoslavije koji se mora po svaku cenu moralno apsolutizovati, pa je samim tim logično i očekiano što je taj film dobio daleko više pažnje i bolje kritike od našeg filma “Dare od Jasenovca”, koji govori o pravom genocidu nad Srbima u NDH-a koji se već više od sedamdeset godina želi umanjiti i sakriti, pa čak i u nekim slučajevima opravdati“, poručio je tada Tanasković.
Takođe, podsjećamo da su građani Žabljaka negodovali kada Green Montenegro International Film Festa u okviru svog programa pomenuti film htio emitovati na obali Crnog jezera na Žabljaku.
Veći dio građana naveli su da “film sadrži niz neistina i brojne scene koje na eksplicitan način optužuju i stigmatizuju srpski narod za sva ratna dešavanja na području bivše Jugoslavije”.
Tim povodom oglasili su se iz Opštinskih odbora Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Pokreta za promjene, Demokratske srpske stranke i Prave Crne Gore, koji su tražili da organizatori festivala odustanu od projekcije skandaloznog filma.
„Potpuno je jasno da je odluka o učešću filma “Quo vadis, Aida?” na ekološkom festivalu pokušaj da se njegovim prikazivanjem na otvorenom prostoru i na ekskluzivnom mjestu, uvijek izuzetno posjećenom od strane lokalnog stanovništva i posjetilaca Durmitora, ljudi prisile da makar na tren bace pogled na nešto na šta dobrovoljno nikada glavu ne bi okrenuli. Da nije tako, da se ne radi o prisili, da propagatori ovoga filma nisu svjesni da je broj građana Crne Gore koji bi dobrovoljno došli da ga vide zanemarljivo mali, predložili bi da se na Žabljaku film prikaže ondje gdje se filmovi sa ovakvom tematikom i prikazuju – u bioskopskoj sali žabljačkog Centra za kulturu. I sigurno niko od Durmitoraca, bez obzira kakav lični stav prema filmu imao, ne bi ni pomislio da se pobuni protiv projekcije u bioskopu, i to ne jedne projekcije, nego, ako je potrebno, i po deset projekcija dnevno u narednih mjesec dana. Pa ko hoće da gleda, po vas dugi dan ako mu je milo, neka izvoli i uživa“, pojasnili su iz Opštinskih odbora pomenutih partija.
Podsjetimo, ovaj film nije prikazan u bioskopima u Republici Srpskoj, dok ga ogroman dio javnosti u Srbiji smatra „antisrpskim“.
Izvor: IN4S