Lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da set zakona koje Republika Srpska treba da usvoji u procesu vraćanja oduzetih nadležnosti treba da ima svoj redoslijed, te da je vitalno da se van snage stavi “Inckov zakon”, kao i da se imovina Republike Srpske uknjiži na njene lokalne zajednice.
Stevandić je naveo da je Republika Srpska prošle godine, nakon godina diskriminacije i otimanja himne, znamenja, Dana Republike, imovine, šuma, vode, energetskih potencijala, morala da počne da povlači saglasnosti za sve što u Ustavu BiH nije navedeno kao imovina BiH i što je preneseno nametnutim zakonima.
Obraćajući se na posebnoj sjednici Narodne skupštine, Stevandić je naglasio da je to mogućnost da Republika Srpska bude svoja na svome.
Stevandić je naveo da je “Inckov zakon” bio proba političkog jedinstva u Srpskoj.
“Mi nismo mogli da biramo trenutak kada ćemo pružiti ovaj veliki otpor, ali da smo bili složni i zajedno glasali o svemu tome, ova kriza ne bi ni postojala. Možda čak ni kriza sa Izbornim zakonom BiH. Ali, stvorili smo pukotinu i nadu u FBiH da na toj našoj pukotini može još više da se nanese šteta Republici Srpskoj”, rekao je Stevandić.
Stevandić je naglasio da je Narodna skupština najvažnije mjesto u srpskoj istoriji s ove strane Drini, te da to niko ne može da zamijeni, bilo da je riječ o ličnosti ili funckiji na nivou BiH.
“Samo su odluke koje smo donijeli ovdje imali međunarodnu refleksiju i samo ono što donosimo ovdje može da nas legitimiše kao narod koji upravlja svojom sudbinom”, istakao je Stevandić obraćajući se u parlamentu.
Govoreći o tome da li Narodna skupština treba da raspravlja o stanju u BiH, Stevandić je naveo da ne treba potcjenjivati kolike su mogućnosti Srpske.
“Ako smo svjesni da smo subjekat koji određuje sudbinu BiH i odlučuje o BiH, a ne objekat o kojem odlučuje BiH, onda je jasno da je Narodna skupština naša najvažnija institucija i posao koji smo počeli u posljednjih godinu dana ne može stati”, rekao je Stevandić.
Stevandić je naveo da je veoma opasno da se nastave politička razračunavanja u Republici Srpskoj, da je potrebno da se nastavi komunikacija oko “Inckovog zakona” i u vlasti i u opoziciji, te da je Izborni zakon BiH nova kriza koja počinje.
“Mislim da smo na dobrom putu da pokažemo svoj demokratski kapacitet i potencijal kada predložimo da se zakonom zabrani da se bilo koji narod naziva fašističkim i genocidnim”, naveo je Stevandić.
Prema njegovim riječima, postoji ambicija da se preko, kako je rekao, CIK koalicije naprave pritisci da se neki dijelovi tehničkih izmjena Izbornog zakona tretiraju kao podzakonski akti i da se na taj način pokuša uticati na biranje srpskog člana Predsjedništva BiH.
“To je ono što oni rade, tako se nastavlja preglasavanje. To nas čeka. Moramo prepoznati trenutak da reagujemo na vrijeme. Bude li /lider SDA Bakir/ Izetbegović dobio podršku bilo koga od nas za ove namjere, neće to učiniti stabilnijom BiH, biće samo gore”, rekao je Stevandić.
Autor: SRNA/banjaluka.net