Visoki predstavnik u BiH, Kristijan Šmit, spriječiće osnivanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta Republike Srpske, jer to predstavlja udar na državu BiH.

Poručio je ovo predsjednik VSTS BiH, Halil Lagumdžija komentarišući Nacrt zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske, koji će se u utorak naći pred poslanicima u Narodnoj skupštini RS, a kojim se predviđa osnivanje VSTS RS.

– Šmit je tokom posjete VSTS BiH čvrsto obećao da neće dozvoliti osnivanje entitetskog VSTS, što uporno priželjkuje vlast u Republici Srpskoj – rekao je Lagumdžija za federalne medije.

Može li će Šmit zaustaviti osnivanje VSTS Republike Srpske i na koji način bi mogao ostvariti svoje prijetnje?

Potpredsjednik parlamenta Srpske i banjalučki advokat, Milan Petković ističe da ne vidi uopšte na koji način bi se ta prijetnja mogla ostvariti.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Mislim da je to jedan pucanj u prazno. Ako je Šmit to zaista rekao, onda samo još jednom pokazuje da i dalje ne želi da ovdje bude dio rješenja, već dio problema – ističe Petković za Srpskainfo.

Ako Šmit ne poštuje odluke legalno i legitimno izabranog najvišeg zakonodavnog tijela Republike Srpske, kako dodaje Petković, onda je sigurno da ne može donijeti bilo kakav boljitak ni BiH.

– Na kraju krajeva, Šmit nema mandat visokog predstavnika, a na drugoj strani ni visoki predstavnik nije imao mandat da ukida i donosi zakone. Iz tog razloga ovdje samo možemo da govorimo o nekoj primjeni sile, a ne nikako o primjeni prava – poručuje Petković.

Njegovo mišljenje dijeli i poslanik SNSD, Srđan Mazalica koji ponavlja da postoji ustavni osnov za donošenje zakona o VSTS Republike Srpske.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

On ističe da je u Ustavu Republike Srpske kroz nekoliko rečenica vrlo eksplicitno rečeno da postoji nadležnost i da se osnivanje VSTS uređuje zakonom koji će se donijeti u parlamentu Srpske.

– Ovaj VSTS BiH nema ustavnog osnova. Sporazum o prenosu nadležnosti ne predstavlja amandmane na Ustav BiH niti ga mogu mijenjati. To se ne može smatrati kao ustavni osnov- kaže Mazalica za Srpskainfo.

On ističe da je i Ustavni sud BiH, 2006. godine tvrdio u svojoj jednoj odluci da sporazumi o prenosu nadležnosti ne mogu predstavljati amandmane na Ustav.

Mazalica kaže da prema Ustavu, Bosna i Hercegovina može da preuzima dodatne nadležnosti od entiteta samo uz saglasnost entiteta i dok traje saglasnost entiteta.

Mazalica podsjeća da je Republika Srspka povukli tu saglasnost o prenosu nadležnosti i da sad donosi svoj zakon o VSTS Republike Srpske.

– Što se tiče turiste Šmita, on može da priča šta god hoće i da obećava šta god hoće. On možda posegne za bonskim ovlaštenjima za koja mi tvrdimo da nema pravo. Mi i dalje osporavamo zakon koji je nametnuo Valentin Incko, i nećemo pristati ni na Šmitova nametnuta rješenja jer ga ne priznajemo kao imenovanog visokog predstavnika. On nije imenovan u skladu sa procedurom u Savjetu bezbjednosti UN – poručuje Mazalica.

Druga mogućnost za osporavanje VSTS Srpske je, kako navodi Mazalica, Ustavni sud BiH, kako je već najavljeno iz SDA.

Mazalica ističe da bi Ustavni sud BiH mogao proglasiti neustavnim zakon o VSTS Republike Srpske, ali da bi tad taj sud došao u kontradiktornost sa svojim nekim ranijim odlukama iz 2006. godine.

– Studentu prava na prvoj godini je jasno da kada vidi da u nekom ustavu postoji neka nadležnost i postoji ustavni osnov, a u drugom ustavu ne postoji, kako treba postupati. Jasno je, i iz aviona se vidi, da nadležnosti u smislu imenovanja sudija i tužilaca postoje na nivou Srpske, a ne postoje na nivou BiH. Neustavan je zapravo taj VSTS BiH, a ne ovaj koji sada mi osnivamo ovim zakonom, koji ćemo donijeti u parlamentu Srpske – poručio je Mazalica.

Izvor: Srpskainfo