Raspakovanje šifrovanih aplikacija Skaj i Anom potreslo je podzemlje, ali i ukazalo da su se sa kriminalcima družili i zajedno radili i pojedini pripadnici policijskih agencija u Republici Srpskoj i BiH. „Svi koji su koristili te aplikacije i učestvovali u kriminalnu će odgovarati”, kazao je ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač, uz tvrdnju da je utvrđeno da je ove aplikacije koristilo blizu 2.000 osoba. Lukač je takođe otkrio da su se aplikacije koristile duže od deset godina i da je pred istražnim organima ogroman posao da se sve uvežu i detaljno utvrde svi podaci, budući da su korištena kodna imena i nadimci.

Šta je znao Dragan Mektić?

Po saznanjima Faktora, dokumenti iz aplikacije Skaj i Anom prvi put se spominju u papirima Evropola, prilikom rada na predmetima ubistva policajaca u Kantonu Sarajevo.

Kantonalno tužilaštvo se tada prvi put susrelo sa ovim spisima, koji su na čudan način i iscurili u javnost, znatno otežavajući istragu.

Akcija policijskih struktura, kodnog naziva „Transporter”, kao i lišenje slobode bivšeg savjetnika ministra bezbjednosti BiH, Bojana Cvijetića, pokrenuli su lavinu hapšenja, ali i otkrili politički uticaj na kriminalne krugove.

Nije isključeno da je tadašnji ministar bezbjednosti Dragan Mektić znao za poslove svoga savjetnika, kao i da je rukovodstvo Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH sa njim razmjenjivalo obavještajne podatke.

Spreman na saradnju

Faktor takođe saznaje da je Cvijetić spreman na saradnju sa Tužilaštvom BiH i da je to unijelo dodatnu nervozu u kriminalnim krugovima, ne samo u Republici Srpskoj i BiH, već i u Srbiji, u kojoj do sada tema razbijanja šifrovanih aplikacije gotovo da nije ni otvarana, osim u slučaju Veljka Belivuka.

Bilježi se i izjava Ministra unutrašnjih poslova Srbije Aleksandra Vulina, koji se zalaže za to da posjedovanje Skaj telefona i instaliranje aplikacije bude krivično djelo.

Kriminalni krugovi su licencu za korištenje aplikacije plaćali između 600 i 2.200 evra, u zavisnosti da li se koristi tri i šes mjeseci ili godinu dana.

Aplikacija je šifrovana do te mjere da pristup nemaju ni proizvođači, koji su čak nudili pet miliona evra za onoga ko razbije kod.

Ipak, policijske strukture su u nju ušle na „zadnja vrata” te poremetili tokove droge i preventivno djelovali na planirana krivična djela.

ŠIFROVANA SLOVA I BROJEVI

Ako se koristi komunikacija putem Skaja, njen sadržaj mogu vidjeti samo pošiljalac i primalac poruke.

Znači, šalje se šifrovana poruka sa jednog uređaja i može se dešifrovati samo na uređaju primaoca.

Drugi korisnici aplikacije mogu da vide samo kriptovanu poruku sastavljenu od nasumičnog skupa brojeva i slova.

Jedna od glavnih funkcija Skaj aplikacije su obezbijeđeni kontejneri, koji omogućavaju da se sve informacije čuvaju u njoj samoj, navodi se na internet stranici ove kompanije.

Ti kontejneri imaju funkciju da virtuelno pretvore naš računar u više malih računara koji imaju samo jednu instalisanu aplikaciju – na taj način se aplikacije ne dodiruju međusobno.

SAMOUNIŠTENJE PORUKA

Aplikacija Skaj sadrži i opciju samouništavanja poruka, kojom korisnici mogu sami da odrede poslije koliko vremena će se one automatski obrisati.

Aplikacija je tako dizajnirana da omogućava korisnicima da u posebnim okolnostima iskoriste lažnu šifru ili šifru u slučaju panike i to unošenjem ovog koda aplikacija će se automatski obrisati iz telefona i podaci neće biti dostupni!

BEZBJEDAN UREĐAJ

Skaj se razlikuje od drugih aplikacija slične namjene, u tome što korisnici osim softvera, dobijaju i uređaj koji je bezbjedan za korišćenje – Ajfon, Blekberi i Gugl Piksel telefoni.

Ukoliko korisnik želi da uz aplikaciju dobije i telefon, provjeren i formatiran, ukupan trošak bi bio između 800 i 3.360 evra, u zavisnosti od modela telefona i dužine trajanja licence.

Autor: faktormagazin.ba