Sarajevo je prepuno obilježja i spomen-ploča kojima se cijeli srpski narod žigoše kao zločinački. U isto vrijeme, bošnjačke vlasti u tom gradu ne dozvoljavaju da se srpska stratišta obilježe na makar pristojan način.
Podsjećamo, američki ambasador u BiH, Majkl Marfi, nedavno je posjetio jamu Kazani kod Sarajeva, gdje je uz “blagoslov” sarajevskih vlasti podignuta spomen-ploča na kojoj nisu navedena imena počinilaca strašnog zločina nad Srbima u tom gradu. Marfi je, poslije odavanja počasti ubijenima, na Tviteru objavio da je spomen-obilježje na Kazanima “nepotpuno bez imena svih žrtava i jasnog, otvorenog priznanja počinilaca zločina”.
– Mušan Topalović Caco, komandant Desete brdske brigade Armije RBiH, naredio je ubistva na Kazanima. Radujem se danu kada će spomen-obilježje na Kazanima sadržavati i ovu činjenicu – poručio je Marfi.
The 1992-1995 war in BiH was a terrible tragedy. That is why it is the duty of today’s leaders to promote reconciliation, hold perpetrators of crimes accountable, and to acknowledge and honor the victims. Recently, I paid my respects to the victims at Kazani. (1/4) #USAmbBiH pic.twitter.com/ADaA04TQ79
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) April 7, 2022
Na konstatacije američkog diplomate brzo je reagovala aktuelna gradonačelnica Sarajeva, Benjamina Karić, navodeći da “ni na jednom spomeniku u Sarajevu ne piše ko je počinilac zločina”!?
Da li zbog nevjerovatnog neznanja ili čiste malicioznosti, gradonačelnica Sarajeva očigledno je zaboravila na brojne spomen-ploče i obilježja u tom gradu na kojima se svi Srbi nazivaju zločincima i agresorima.
Predsjednik Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije, Milan Mandić, za Srpskainfo podsjeća da na samom ulazu u sarajevsku Vijećnicu i dalje stoji natpis da su Srbi “zločinci”.
– Skoro identične table, s identičnim sadržajem i kvalifikacijama, stoje na pijaci Markale, ulici Ferhadija u strogom centru grada, kao i na nekim drugim lokacijama u bošnjačkom dijelu Sarajeva. Na spomenicima u Sarajevu svi Srbi su predstavljeni kao zlikovci, ubice i agresori, a na spomen-obilježju na Kazanima, čije smo podizanje čekali skoro tri decenije, nisu navedena čak ni pojedinačna imena zlikovaca koji su tamo klali nevine ljude – kaže Mandić.
On nam otkriva i to da je s gradonačelnicom Sarajeva, kako tvrdi, odmah nakon otkrivanja spomen-obilježja na Kazanima, u novembru prošle godine, imao “prilično neprijatan razgovor”.
– Tada sam joj otvoreno rekao da onakvu spomen-ploču, bez krsta, bez imena svih ubijenih na tom mjestu, kao i imena počinilaca zločina, koja su svima poznata, slobodno može da nosi svojoj kući! Rekao sam joj i da onakvo obilježje ne priliči ni azilu za pse, a kamoli mjestu gdje su ubijani nevini srpski civili i građani Sarajeva. Ona je na sve to ostala nijema – tvrdi Mandić.