Divlje svinje ovog proljeća prave veliku štetu na poljoprivrednim površinama u Prijedoru. Pojedini vlasnici imanja su iste površine zasijavali kukuruzom i nekoliko puta.

Dragana Radočaj je na istoj njivi u Ljeskarama ove godine dva puta sijala kukuruz. Ono što je prvi put posijala na površini od sedam dunuma sve su pokupile divlje svinje. Kako kaže isto se ponovilo i nakon drugog sijanja. Ono što su za dan zasijali, tokom noći divlje svinje su pojele.

– Drugi dan samo se vide redovi kao da je išao za sijačicom i pokipio zrno po zrno tačno se vide redovi kud je prošao kud je izrovio njuškom, čitava familija ima, ima stopa i od prasadi i od većih svinja – priča ona. Loše iskustvo sa ovom divljači imaju i mještani Trnopolja. Mišo Luč kukuruz sije zbog hrane za deset muznih krava. Međutim, unazad nekoliko godina umjesto krava značajan dio  kukuruza pojedu divlje svinje.

– Posijao sam oko 70 dunima kukuruza, oko 10 dunuma su bukvalno povadile kukuruze, niz red idu i jedu. Komplet dva puta sam presijao po 4,5 dunuma i jednostavno opet se ponovi, ja danas posijem sutra opet isto. Prošle godine misam spavao 20 noći da bi spasio kuruze. Ove godine sam išao traktorom i zaspao, mogle su kraj mene pojesti jednostavno od umora i svega ne možeš izdržati – priča Luč.

Štete koje na usjevima prave divlje svinje veliki broj Prijedorčana prijavljivao je lovačkim udruženjima.

Lovočuvar Lovačkog udruženja „Mrakovica“ Stojan Topić priča da su jedno jutro pred vratima ovog udruženja čak 38 mještana Bišćana stajala u redu da prijave ovu štetu.

– Ljudi su prijavljivali ovdje u lovačkom udruženju štetu i ja i kolega smo izlazili na teren, pretežno tu u Bišćanima i Rakovčanima evidentne su štete u Trnopolju.  Čuo sam od drugih kolega da ima šteta i na području  drugih lovačkih udruženja – priča Topić.

Predsjednik Lovačkog udruženja „Mrakovica“ Mladen Unijat priča da su tokom prošle godine lovci odstrijelili broj divljih svinja za koji su imali odobrenje.

– Imamo saznanja da prave na usjevima štetu i mi smo se obraćali Ministarstvu i tražili smo dodatnu saglasnost, odnosno vanredni odstrel za smanjenje divljači te vrste tako da smo dobili rješenje Ministarstva da možemo odstrijeliti osam jedinki divlje svinje, tri vepra i pet zimadi – rekao je Unijat.

Lovci kažu da su divlje svinje kao i ostala divljač promijenile stanište i spuštaju se u niže krajeve. Lov na divlje svinje traje čitave godine, ali svako lovačko udruženje ima određen broj ove divljači za odstrijel. Njih lovci čekaju noću ili ih love sa specijalno obučenim psima za lov na divlje svinje.

Izvor: Srpskainfo