U ponedjeljak uveče oko 21:15 umalo se dogodila nesreća na ulici u Osijeku.
Kako se vidi na snimku koji je na Fejsbuku podijelio Branimir Hakenberger, profesor sa Odsjeka za biologiju Univerziteta u Osijeku, dječak je sjedio na stolici nasred puta, u mraku. Prilazio mu je automobil, a vozač je to u posljednjem trenutku primjetio i stao. Dječak se tada nasmijao, ustao i otišao.
“Uticaj društvenih mreža, mamurluk, odsustvo pravog sistema vrijednosti, urušen sistem obrazovanja, sve ovo zajedno ili nešto sasvim drugo!? Ne znam više! Ali pogledajte šta mi se desilo, tačnije šta moglo da se desi, u Osijeku u Stepinčevoj ulici oko 21 čas u ponedjeljak, 15. avgusta 2022. godine, čvrsto vjerujem kao posljedica svega navedenog.
U svakom slučaju, molim sve da podeijle ovaj video. Možda će neko prepoznati lik i javiti roditeljima šta im dijete radi.
Da li je u pitanju Tik-Tok izazov srijedom ili nešto slično, nije važno. Međutim, ovom djetetu je potreban hitan vaspitni tretman. Osim što ugrožava svoje zdravlje i život, ugrožava i sudbinu vozača i ko zna šta još!“, najavio je profesor.
Incident sa mladićem u Osijeku oglasio se i Centar za sigurniji internet (CSI), koji je u sastavu Centra za nestalu i zlostavljanu djecu, organizacije za zaštitu djece od zlostavljanja i seksualne eksploatacije na internetu. „Ponašanje mladića na snimku smatramo ugrožavanjem saobraćaja“, rekli su i dodali da on dovodi u opasnost svoj život i zdravlje drugih i da se radi o krivičnom djelu, prenosi Telegram.
Oni su se osvrnuli na mogućnost da se radi o izazovu TikToka, ističući da se uključivanjem u opasne trendove i izazove pokazuju „mračna strana onlajn svijeta“. Ne razmišljajući kritički o sadržaju, djeca i mladi ljudi mogu da previde opasnosti koje izazovi nose sa sobom“, rekli su oni i napomenuli da je jedan od izazova koji se širio aplikacijom ležao na putu dok nije naišao automobil.
Šef CSI Tomislav Ramljak naglasio je da je “prvi korak u borbi protiv štetnog sadržaja prijavljivanje”.
Odgovornost nas odraslih je da budemo u toku sa onim što se dešava u životima djece, a danas se to uveliko dešava na internetu“, rekao je Ramljak.
„Rješenje nije u tome da djeci oduzimate mobilne telefone i zabranjujete im korišćenje društvenih mreža. Morate da razvijate odnos povjerenja sa djecom, da se iskreno interesujete za onlajn svijet u kome žive. Treba da obrazujete sebe i djecu. i spriječiti štetne posljedice“, kažu.
Izvor: Agencije/ATV