Cijene goriva na pumpama u Srpskoj povoljnije su za 40 – 70 pfeniga, u zavisnosti od vrste goriva.

Predstavnici sektora kažu – to je trend prisutan u posljednja dva mjeseca.

Taj trend ipak se nije odrazio na ostale cijene, iako je cijena goriva bila među prvim argumentima kada su cijene korigovane na gore.

Litar dizela danas se na domaćim pumpama prodaje za oko 3,20, a benzina za oko 2,90 marke.

Barel nafte, za septembarske ugovore, prodaje se za nepunih 98 dolara.

– Vidljivo je da unazad mjesec i po do dva imamo konstantan pad i to je na neki način zadovoljavajuće po pitanju naftnih derivata – rekao je Dragan Trišić, predsjednik Grupacjie za promet naftom i naftnim derivatima Republike Srpske.

U odnosu na raniji period, kada je gorivo koštalo 40 do 70 pfeniga više, potrošači kažu – očekivali su pojeftinjenje i ostale robe.

Najveći rast, od čak 34,4 odsto zabilježen je u oblasti prevoza, i to uglavnom zbog cijena goriva. Skuplja je i hrana, čak za 24,4 odsto.

– Kad je došlo do enormnih poskupljenja, trgovci i pružaoci usluga su se pravdali da veliki udio u poslovanju ide na troškove transporta i da je to jedan od razloga zbog čega su povećali cijene – istakao je Zoran Petoš, UG “DON” Prijedor.

U Privrednoj komori kažu – cijene goriva jesu element na osnovu kojeg se kreiraju ostale cijene, ali ne i jedini.

– Rast cijena repromaterijala, nedostatak određenih repromaterijala zbog čega su naši privrednici morali da plaćaju i avansno pojedine sirovine, a na ispruku da čekaju i po šest mjeseci, što je uticalo na probleme sa likvidnošću tih preduzeća. Takođe imamo probleme sa nedostatkom adekvatne radne snage i konstantan pritisak na rast plata – naveo je portparol Privredne komore Srpske, portparol.

Odgovorom tržišta na pad cijena goriva nisu zadovoljni ni u Vladi, pa premijer najavljuje rigoroznije kontrole poštovanja Uredbe o ograničenju marži.

– Sada smo tražili sa najvišeg nivoa da to zaista budu rigoroznije kontrole i svi oni koji se ne budu pridržavali naših odluka, vi znate da mi imamo o naše Uredbe o ograničenju cijena marži, tako da mi gdje god primjetimo da su na kršene odredbe zakona ili uredbe Vlade primjenićemo i sankcije -poručio je premijer Radovan Višković.

Svaki, pa i namajnji prostor za pojeftinjenje, smatraju potrošači, mora da bude iskorišćen. Јer troškovi u septembru, kada se priprema za školu i ponovo plaćaju troškovi grijanja, povećani su i bez globalne krize.

Autor: RTRS