Zvanični početak zime je za nešto više od dva mjeseca i, iako se mnogi Evropljani možda već navikavaju na jesenske rutine, AccuWeatherova ekipa meteorologa već je sastavila prognoze za ono što će zima donijeti Evropi.

Rastuće cijene električne energije i plina diljem kontinenta daju dodatnu težinu onome što će donijeti ova zima.

Periodi hladnog vremena mogu donijeti posljedice u različitim aspektima evropske privrede.

To bi moglo imati dugotrajne učinke na svakodnevni život stanovnika, kao i posljedice na turizam i trgovinu.

Stručnjaci kažu da će na zimsku sezonu uveliko uticati La Ninja, okeanski i atmosferski fenomen koji je hladni pandan El Niju.

Tokom La Ninje neuobičajeno niske temperature okeana šire se ekvatorijalnim Pacifikom, šta zauzvrat stvara sistem povratnih informacija između okeana i atmosfere koji može uticati na vremenske uslove širom svijeta – posebno na zimsku temperaturu i  snijeg.

Klimatolozi kažu da La Nija još uvijek jača i predviđa se da će nastaviti tokom ostatka jesenskih i zimskih mjeseci.

“Očekuje se da će La Nija dostići vrhunac u novembru”, rekao je vodeći međunarodni meteorolog AccuWeathera Džejson Nikols, dodajući da bi se južna oscilacija El Ninja (ENSO) trebala vratiti u neutralnu fazu u siječnju.

Uprkos toj promjeni tokom drugog dijela sezone, atmosferski uslovi trebali bi ostati slični La Ninji tokom cijele zime zbog odstupanja između klimatskog fenomena i promijenjenih vremenskih uslov.

Šta to znači za zimsku prognozu za 2022./2023. širom Evrope?

Budući da je ovo treća uzastopna zima pod uticajem La Ninje, ova sezona može donijeti pregršt sličnosti s prošlogodišnjim zimskim vremenom.

Međutim, prognostičari AccuWeathera kažu da ova godina sadrži rijedak dio slagalice kojeg posljednjih godina nije bilo.

“Trostruka La Ninja dogodila se samo tri puta od početka vođenja evidencije, a posljednja je bila početkom vijeka, od 1998. do 2001.”, objasnio je viši meteorolog AccuWeathera Alan Reppert.

Osvrćući se na nekoliko situacija u novijoj istoriji kada su bile tri zime La Ninje zaredom, prognostičari mogu analizirati te jedinstvene godine i upotrijebiti ih za prognozu što bi ova zima mogla sadržavati.

Južna Evropa i Balkan biće pogođeni jakim olujama

Prognostičari AccuWeathera kažu da postoje naznake da će opšta oluja ove zime često ciljati južnu Evropu. Lokacije diljem Portugala, Španije, južne Francuske, Italije i Balkana imaju veće izglede za pojavu češćih događaja izazvanih kišom i vjetrom nego drugi dijelovi kontinenta.

Na neki način, stanovnici od Pirenejskog poluostrva do jugoistočne Evrope mogli su vidjeti neke sličnosti s prethodne dvije godine.

To bi moglo značiti povećan rizik od jake kiše, posebno u jugoistočnoj Francuskoj, sjevernoj centralnoj Italiji i zapadnom Balkanu.

Oni koji žive u gradovima poput Venecije u Italiji trebali bi pomno pratiti sve oluje u tom području ove zime zbog ranjivosti svoje lokacije na poplave.

Dominantan južni trag oluje diljem Evrope takođe nosi potencijal za više snježnih oborina duž južnih padina Alpa.

Oluje su poznate po tome što donose štetne vjetrove, jake kiše i čak oslobađaju snijeg na višim terenima. Prošle godine mnogi od navedenih olujnih događaja u Španiji i Portugalu dogodili su se kasnije, već u proljeće.

Međutim, brojni udari oluje Blas osjetili su se tokom prve polovine novembra u dijelovima istočne Španije i južne Francuske.

Blas je imenovala Agencia Estatal de Meteorologia (AEMET), španska meteorološka agencija, 5. novembra 2021. Oluja je proširila jaku kišu i olujne vjetrove na istočnu obalu Španije prije nego što je prešla preko zapadnog Sredozemlja i donijela dodatnu kišu i vjetar u dijelove Alžira i Francuske.

Snježne padavine

Planinska područja koja bi ove zime mogla imati više snježnih oborina na Iberijskom poluostrvu uključuju Kantabrijske planine, Centralni planinski masiv i Pirenejske planine u sjevernoj i centralnoj Španiji.

Nadolazeći obrazac mogao bi dovesti do idealnih perioda za skijališta i odredišta za zimski odmor.

Međutim, niska područja izvan viših terena takođe će imati šanse za normalne do malo nadprosječne količine snježnih oborina kako temperature budu padale tokom zime.

Nakon izrazito sušnog ljeta u nekim regijama prinosi usjeva poput kukuruza, suncokreta, šećerne repe, krompira i soje doživjeli su direktan udarac, navodi služba za praćenje usjeva Evropske unije MARS.

Stručnjaci su primijetili da su se blaže vrijeme i razdoblja oborina u nekim regijama dogodili prekasno da bi značajnije koristili mnogim ljetnim usjevima. Izgledi za rast ove zime i nadolazeću žetvu stavljeni su u centar pažnje.

Evropljani su sve više zabrinuti da će suvo tlo i iscrpljeni rezervoari vode širom južne Evrope trebati nadprosječne zimske oborine da bi se obnovili.

Imajući to na umu, zima je obično najkišnija sezona u ovom dijelu kontinenta, a obrazac pogoduje periodima nestabilnog vremena koji bi mogli pomoći da se ugrozi tekuća suša.

Ali, ne očekuje se da bi nadolazeći olujni uzorak mogao u potpunosti izbrisati sušu. Možda će trebati godine s natprosječnim kišnim sezonama da se nadoknadi trenutni nizak nivo razina vode.

Temperature će ove zime vjerovatno biti blizu normale do malo iznad normale širom južne Evrope. Međutim, periodi nestabilnog vremena mogu biti popraćeni razdobljima hladnijeg vremena, prema “Reppertu”, prenosi “Index.hr“.

Izvor: Index.hr