Građani Bistice su spremni da u razumnom roku uplate u Budžet Republike Srpske kompletnu koncesionu naknadu, sve što bi država dobila od preduzeća koje hoće da iskopava ugalj u njihovom selu, ukoliko rudnik lignita ne bude otvoren.
Ovu ponudu je iznio predstavnik Bistričana Zoran Ninić na vanrednoj sjednici Skupštine Grada Prijedora, posvećenoj rudarenju u ovom kraju.
Bistričani nisu siromašni, a ni trošak ne bi bio veliki.
Kako je potvrdio profesor Rudarskog fakulteta u Prijedoru, Vladimir Malbašić, rezerve ugla u Bistrici još nisu egzaktno utvrđene, ali prema dosadašnjim procjenama one su izuzetno male, oko 95 hiljada tona.
– Kada se uzme u obzir da je kompletna koncesiona naknada 2,6 maraka po toni lignita, onda je jasno da je za zajednicu taj projekat ekonomski neisplativ – rekao je Malbašić i dodao da je neophodno izmijeniti i Zakon o koncesijama i Pravilnik o koncesionim naknadama.
Prema sada važećim propisima, rudnik koji bi tajno devastirao jedno od najljepših prijedorskih sela, budžetu bi donio manje od 300.000 KM za sve godine rudarenja. Mještani smatraju da to je bolje da oni namire taj trošak.
Danas održana Skupština Prijedora bavila se ukupnim stanjem rudnika i ležišta mineralnih sirovina u ovom gradu, a toga ima na pretek: od rude gvožđa u Omarskoj i Ljubiji do čak 19 kamenoloma u okolini Prijedora.
Mada su odbornici propisno isprozivali i “Arcelor Mital”, od kojeg, kako tvrde imaju mnogo štete, a nikakvu korist, ipak je u centru pažnje bio lignit u Bistrici.
Svi odbornici su poručivali da su uz narod i da podržavaju Bistričane, koji već danima protestuju i svojim tijelima brane mašinama ulaz na radilište budućeg rudnika.
Mještani su se i danas, prije početka skupštinske sjednice, okupili pred Gradskom upravom.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor (SNSD) je odbornike pozvao da ne “miješaju politiku i životnu priču” i da se u diskusijama ne bave dešavanjima od prije 15 godina i da “ne spominju partije i predsjednike partija”.
Odbornici su usvojili 13 zaključaka u kojima su, između ostalog, istakli da rudarstvo ostaje jedna od ključnih grana privrede u Prijedoru, ali i da će biti protiv svakog projekta koji ugrožava prirodu i zdravlje stanovništva.
Oni su zatražili i da se zaustave sve radnje, koje se tiču istraživanja rezervi uglja u Bistrici i na lokalitetu Bukova Kosa kod Velikog Palančišta, dok se ne dostave relevantni dokumenti o koncesijama za ta istraživanja.
– Skupština grada Prijedora zahtijeva od Ministarstva energetike i rudarstva da prije sklapanja bilo kakvih novih ugovora o eksploataciji mineralnih sirovina na području grada Prijedora traži mišljenje skupštine Grada – navodi se u zaključcima.
Odbornici su javno pozvali resornog ministra Petra Đokića da dođe u Prijedor i razgovara sa predstavnicima gradske vlasti i mjesnih zajednica u kojima se vrše pripreme za otvaranje dva rudnika lignita.
TRLA BABA LAN
Odbornica opozicije Biljana Knežević rekla je da je sva priča o rudnicima u prijedorskoj skupštini “trla baba lan, da joj prođe dan”, jer lokalna vlast nema nikakvu nadležnost u ovoj oblasti. – Ključno je pitanje da li Vlada RS radi po zakonu, da li se u ovoj zemlji primjenjuje krivični zakon. Ako je Božo Marić prevario mještane kad je kupovao zemlju, to je krivično djelo i zna se šta u takvom slučaju slijedi – rekla je Kneževićeva. Ali i njena diskusija je bila “trla baba lan”, bar što se tiče javnosti. Lokalni radio koji prenosi sjednice gradske skupštine, prekinuo je prenos tokom izalganja Biljane Knežević, da bi nakon njene diskusije prenos opet bio nastavljen.