Drvoprerađivačka industrija prijedorske regije prošle godine imala je manji obim proizvodnje u odnosu na 2022. godinu. Uzrok je pad potražnje na inostranom tržištu.
Većeg otupštanja radnika nije bilo.
Prema procjenama ove godine očekuje se blagi oporavak.
Više od 100 miliona maraka bio je prihod drvoprerađivačke industrije u 2022. godini. Zapošljava oko 1.200 radnika. “Agroflora” iz Kozarske Dubice ima 160 zaposlenih.
Proizvodi i namještaj i polufabrikate.
Zbog manje potražnje i problema u nabavci repormaterijala počeli su da rade u jednoj smjeni.
– Međutim, od pola godine jako je došlo do smanjenja narudžbi, do otkazivanja postojećih narudžbi i do smanjene potražnje što se tiče evropskog tržišta. Pa, sigurno za nekih 30 do 40 odsto – pojasnio je Zoran Subotić iz Agroflore, Kozarska Dubica.
Proizvodnju je smanjila i “Lipa drvo” iz Omarske, jedan je od najvećih izvoznika iz prijedorske regije.
Zapošljava 80 radnika, a izvozi više od 90 odsto proizvodnje. Zbog manje tražnje bili su primorani da snize cijene, ali ih to nije spriječilo da radnicima povećaju platu.
– U procentima smo negdje oko 15 odsto manje izvezli u finansijkom smislu, ali s obzirom da je prošle godina bila “bum” u smislu povećane potražnje možemo smatrati da je ova sad da je ipak zadovoljavajuće – navela je Zorica Savić, direktoka kompanije “Lipa drvo”, Prijedor.
Do djelimičnog smanjenja proizvodnje došlo je i u industriji namještaja. Prijedorski “Mastervud” zbog toga nije produžio ugovore za deset radnika, a trenutno ih zapošljava 95.
Izvoze 90 odsto proizvodnje, koja je ove godine manja za oko 15 odsto.
– Mi trenutno imamo za neka dva mjeseca unaprijed ispunjenu proizvodnju, s tim da očekujemo još naruddžbi standardnih kupaca, koji svaki mjesec do dva imaju neke svoje standardne narudžbe – rekao je Boban Јurišić iz Mastervuda, Prijedor.
Podaci Privredne komore govore da je u Srpskoj, za prvih deset mjeseci prošle godine, primarna proizvodnja drveta smanjena za 10 odsto, a namještaja za skoro četvrtinu, Ističu da, ipak, nema razloga za preveliko nezadovoljstvo, jer je 2022. godina bila veoma uspješna.
– Moramo uzeti u obzir činjenicu da su u pitanju proizvodi, koji su povezani sa stanogradnjom, prije svega mislim na primarnu preradu drveta i da je namještaj takva vrsta proizvoda, koji se ne kupuje, znači polutrajni proizvod, za kojim se u uslovima recesije dešava smanjena tražnja – pojasnila je Dijana Đaković, rukovodilac kancelarije Područne privredne komore Banjaluka u Prijedoru.
U Privrednoj komori u ovoj godini očekuju stagnaciju, ali uz mogućnost da se situacija popravi.
Razlog blagog optimizma jeste smanjenje kamatnih stopa na evropskom finansijskom tržištu, što bi trebalo da se povoljno odrazi na nove investicione cikluse.
Autor: RTRS