Podnio sam prije dva mjeseca ostavku na funkciju predsjednika Unije poslodavaca Republike Srpske, izjavio je Saša Trivić.

Kako kaže, ne želi više da priča o minamalcu i o platama koje mi poslodavci „kao ne daju“. Ipak, za tu njegovu odluku se saznalo tek danaS.

Ne želim da učestvujem u svađama. Dogovaramo se ko će biti novi predsjednik. Nema nikakve šanse da me ubijede da ostanem predsjednik – rekao je Trivić za portal Mojahercegovina.

Ističe da je bio protiv priče o minimalcu, da je prošle godine predlagao da on iznosi 2.000 maraka, ali da je stav organa Unije Udruženja poslodavaca Srpske da taj iznos ne smije preći 800 KM.

-Politici se nisu svidjeli naši stavovi. Kako vrijeme prolazi, pokazuje se da smo bili u pravu. Da, jedan od osnovnih razloga za moje lične probleme su stavovi Unije po pitanju minimalca – rekao je on.

Poskupljenje hljeba

Na pitanje da li je realno novo i sve novije poskupljenje hljeba, Trivić je rekao: „Ako je u cijenu hljeba uračunato 35 odsto radne snage i ako kažete da minimalac ide 30 odsto, onda treba očekivati da plate pekara porastu 15 odsto“.

-A 15 odsto rasta plata je pet odsto rasta cijene proizvoda. Svi pekarski proizvodi će poskupjeti pet odsto. Mora da poskupi. Ako država želi da vidi da li je neko ostvario ekstra profit, mora da pregleda njegove bilanse i da naplati porez na taj ekstra profit. A ne da svi budemo loši i kriminalci. Ako hljeb poskupi 20 pfeniga, to na 30 dana izađe šest KM. Cigare poskupljuju svake godine po 20 pfeniga, pa se ne diže galama. Danas ne jedu ni svi ljudi hljeb, kao što ni ne puše svi ljudi – kaže Trivić.

“Nema marže u pekarama”

Primjećuje da se stalno priča o maržama i stalno se kontrolišu pekari da bi se spriječio rast cijena hljeba.

Nema marže u pekarama. Pekar ima proizvodnu cijenu. Marža nastaje tek kada pekar isporuči robu trgovini. Ako ćete kontrolisati maržu, ne idete u pekaru, nego u trgovinu. Šta država očekuje da nađe u pekari kada je marža u pitanju? Koji je onda krajni cilj svih kontrola? Problem je što politika ulazi u privredu. Pogrešno je da se država bavi cijenama. Država treba da se bavi privrednim ambijentom. Ako ograničavate trgovcu maržu, on mora zaraditi za plate, struju i grijanje. On neće zaraditi na tom artiklu, ali će zaraditi više na nekom drugom. Greška je da se bavimo cijenom hljeba. Zašto je hljeb nešto posebno? Gdje su ulje, so? – pita Trivić.

O Ranki Mišić i Tviteru

Za predsjednicu Saveza sindikata RS Ranku Mišić je rekao da „ona već godinama živi samo na sukobima“.

Ona nema želju da se dogovara, jer bi onda ispalo da je ona loš predsjednik Saveza sindikata. Pitanje je da li ona predstavlja radnike – kaže Trivić i priznaje da polovina njegovih problema dolazi zbog pisanja na Tviteru, odnsono sadašnjoj druištvenoj mreži X.

-Mnogi su mi rekli da moram da se maknem odatle. Svjestan sam toga. Genetika je takva. Imam potrebu da kažem šta mislim. U suprotnom se osjećam zarobljeno. Bar pola mojih životnih problema dolazi zbog Twittera. Znam da pretjerujem. Kad nema dijaloga, onda postoji Twitter. To je moj vapaj za razgovorom – rekao je, između ostalog, Trivić.

Autor: Srpskainfo

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA