Nakon što je izašao iz zatvora, a osuđen je na godinu dana zbog nesavjesnog liječenja pacijentkinje kojoj je greškom izvadio zdrav jajnik, hirurg dr Marinko Lovre se zaposlio u Hitnoj pomoći u Kotor Varošu.

Nakon što je izašao iz zatvora, a osuđen je na godinu dana zbog nesavjesnog liječenja pacijentkinje kojoj je greškom izvadio zdrav jajnik, hirurg dr Marinko Lovre se zaposlio u Hitnoj pomoći u Kotor Varošu.

Jer, prema saznanjima Srpskainfo, koja Komora doktora medicine RS nikad nije potvrdila, ali ni demantovala, većina osuđenih ljekara su imali licence čak i dok su bili u zatvoru.

Iz Komore doktora medicine Republike Srpske nismo dobili odgovor na jednostavno pitanje: koliko je ljekara, koji su ležali u zatvoru zbog smrti ili teškog narušavanja zdravlja pacijenata kažnjeno i oduzimanjem licence.

Nisu nam čak ni odgovorili kada će odgovoriti na pitanja Srpskainfo!?

Prema Statutu Komore doktora medicine RS, ovo strukovno udruženje osnovano je, između ostalog, i radi “kontrolisanja deontološkog i etičkog nivoa članova” ili, narodski rečeno zarad razdvajanja žita od kukolja u doktorskom esnafu.

Po tom istom statutu, Sud časti odlučuje o povredama deontološkog i etičkog Kodeksa i povredama prava i obaveza članova, kojima se narušava ugled i dostojanstvo profesije.

Sud časti može da “isključi člana”, odnosno da doktoru, privremeno ili za stalno, oduzme doktorsku licencu i u pravilu bi to trebalo da učini kada je doktor osuđen zbog krivičnog djela koje narušava čast i ugled profesije.

Bez te licence, doktorska diploma ne vrijedi mnogo, jer se ljekar koji tu licencu nema ne može baviti svojom profesijom.

Kako je Srpskainfo upozoravala još prije 5 godina, ljekarska licenca nije oduzimana ni doktorima zbog čijeg su nemara ili neznanja umirale bebe i porodilje.

Ni tada nismo dobili odgovore na pitanja postavljena Komori doktora medicine RS, a tadašnji predsjednik Komore, dr Saša Vujinović, nije bio “dostupan za komentar”.

Za komentar juče nije bila dostupna ni aktuelna predsjednica Komore doktora medicine dr Ljiljana Tadić Latinović. Nismo mogli razgovarati ni sa predsjednikom Suda časti, jer on ne postoji.

FOTO: Komora doktora medicine RS

Kako nam je objašnjeno u Komori, ranijem predsjedniku Suda časti dr Zlatku Maksimoviću je mandat istekao još u novembru, a novi nije izabran.

Kako je ranije pisala Srpskainfo, od osnivanja Komore do 2013. godine je privremeno oduzeta licenca samo dvojici ljekara.

Među njima nije bio dr Dragomir Kerović, koga su mediji prozvali “bosanski Mengele”. On je 1997. oteo svoju emotivnu partnerku, koja je bila pred porođajem, nasilno je uspavao i uradio joj abortus, a potom je izbacio na poljanu da iskrvari. Život su joj spasili prolaznici.

U to vrijeme Kerović je bio poslanik u Parlamentu BiH i kada se povela istraga zbog njegovog monstruoznog čina, pozivao se na poslanički imunitet, a potom pobjegao u Srbiju!

Osuđen je tek 2004. na 4 i po godine, a vjerovatno ne bi ni tada vidio zatvora da nije bilo pritiska javnosti i ženskih NVO.

Foto: privatna arhiva/RAS Srbija

Licenca mu nije oduzeta i “bosanski Mengele” se nakon izlaska iz zatvora vratio u Dom zdravlja Lopare, a sugrađani su ga na izborima 2016. izabrali za odbornika!

Pravosnažno je osuđen i dr Slobodan Marković, ginekolog koji je kriv što je prvorođena beba Verice Ninić iz Drinjače umrla na porođaju, a majci su zbog pucanja materice izvađeni svi reproduktivni organi. Bio je to jedini način da joj doktori u Beogradu spasu život.

Sve su prilike da anesteziolog dr Nikola Ljucović neće ostati ni dana bez licence iako je sam priznao da je sukrivac za smrt porodilje Jovane Šinik i teški invaliditet njenog sina. Ljucović se na osnovu nagodbe na sudu izvukao sa uslovnom kaznom!

Da li će se ispod radara provući i njegove kolege, Dejan Gvozden i Mirko Šaran, ginekolozi koji su osuđeni na zatvorske kazne zbog smrti dvije porodilje? Odgovor na ova i mnoga druga pitanja trebalo bi da da Komora doktora medicine RS.

Rijetki su i doktori koji su voljni da javno komentarišu poteze Komore doktora medicine RS i činjenicu da su se mnoge njihove kolege, uprkos dokazanoj krivičnoj odgovornosti, izvukli bez sankcija u struci.

Dr Miodrag Femić, bivši predsjednik Strukovnog sindikata doktora medicine i stalni sudski vještak, kaže da bi poštovanje zakona i drugih propisa trebalo da bude “sveto slovo” za sve institucije i organizacije , pa i za Komoru.

FOTO: aleksandar golić/ras srbija

– Ne mogu komentarisati pojedinačne slučajeve, jer nije isto kada bilo koji profesionalac, pa i ljekar, pogriješi iz nehata ili namjerno, nije svejedno ni kakve su posljedice te greške. U principu, svakom ljekaru koji je osuđen za krivično djelo u vezi sa strukom licencu bi trebalo oduzeti na dan pravosnažnosti presude, pa do okončanja izdržavanja kazne – smatra Femić.

Dodaje da je ne samo u ljekarskoj, nego i u mnogim drugim strukama, profesionalna odgovornost u današnje vrijeme u padu.

Autor: Milkica Milojević

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER