Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. godine do 1945. godine počelo je jutros Svetom liturgijom u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici.
Liturgiji prisustvuje delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Snježana Novaković-Bursać, narodni poslanici, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske, Radan Ostojić, i predstavnici drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, vjernici i potomci ubijenih u Jasenovcu i Donjoj Gradini.
Program obilježavanja se nastavlja u Spomen-području Donja Gradina gdje će u prisustvu najviših zvaničnika Republike Srpske i Srbije biti služena parastos ubijenima.
Prema programu obilježavanja, na Grobnom polju Topole u Spomen-području Donja Gradina u 12 časova biće položeni vijenci i cvijeće, a u 12.30 će kod Grobnog polja Hrastovi biti služen parastos ubijenim Srbima – žrtvama genocida u NDH kao i vjerski pomeni pripadnicima drugih konfesija.
Obraćanje zvaničnika planirano je oko 13 časova.
Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.
Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
Građani i učenici u velikom broju pristižu u Spomen-područje
Građani i učenici iz svih dijelova Republike Srpske u velikom broju pristižu u Spomen-područje Donja Gradina gdje će biti obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.
Građani i učenici iz Srpske odali počast žrtvama genocida u NDH. pic.twitter.com/dpsSHW2P4L
— Srpskainfo (@Srpska_info) May 12, 2024
Prevoz učenika iz osnovnih i srednjih škola iz cijele Republike Srpske organizovan je autobusima, kao i građana iz drugih lokalnih zajednica jer je zbog obilježavanja zatvoren magistralni put prema Spomen-području.
U izložbenoj sali Spomen-područja Donja Gradina danas je otvorena izložba učeničkih likovnih i literarnih radova o temi “Jasenovac” kojima su iskazali visok nivo empatije prema stradanju u ustaškom koncentracionom logoru.
Ministar prosvjete i kulture, Željka Stojičić, istakla je da je svaki rad za sebe odraz trenutka zla koje se dešavalo na ovim prostorima.
– Kroz učeničke radove izražen je visok nivo empatije djece i kada je riječ o odzivu, a i o sadržaju samih radova kojih je više od 1.000 – rekla je Stojičićeva.
Radovi su pristigli na konkrus koji je sproveden u svim školama u Republici Srpskoj.
Stojičićeva je napomenula da izložba predstavlja značajan doprinos njegovanju kulture sjećanja i da je taj događaj tradicionalni dio programa obilježavanja Dan sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.
Ona je zahvalila i čestitala svim nastavnicima i učenicima koji su učestvovali u ovom konkursu.
Direktor Republičkog pedagoškog zavoda, Slađana Tanasić, rekla je da porodica i obrazovanje imaju veliku ulogu formiranju mišljenja od razmjerama stradanja u Jasenovcu.
– Mislim da djeca u genima nose tu empatiju, a naša dužnost kao obrazovne institucije jeste da kreiramo nastavni program koji sadrži ishode koji će djecu učiti istoriji i stradanju srpskog naroda na svim stratištima – rekla je Tanasićeva.
Otvaranju izložbe prisustvovala je i direktor Spomen-područja Donja Gradina, Tanja Tuleković, a autorima najboljih radova uručene su nagrade.
Autor: SRNA/Srpskainfo
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER