Ove nedjelje temperatura raste širom Еvrope, mnogi dijelovi SAD doživljavaju toplotni talas, a Balkansko poluostrvo gori na 40 sepeni. Zato su sve naše misli usmjerene na jedan cilj: kako da se rashladimo brzo.
Kako se rashladiti na toplom talasu?
Sad vjerovatno svi znaju osnovne savete: pijte puno vode, ostanite u hladu i navucite zavjese kad je posebno vruće. Međutim, postoji mnogo drugih jednostavnih, naučno dokazanih tehnika koje će vam pomoći da se nosite sa toplotom. Еvo 4 najbolja:
1. Prvo ohladite ruke, a ne lice
Ako osjećate vrućinu i neko vam ponudi ventilator, vjerovatno ćete prvo pokušati da ohladite lice. Međutim, prema profesoru Tiptonu, to je daleko od najbržeg načina za snižavanje tjelesne temperature.
“Svakako, taj povjetarac na vašem licu simuliraće hladne receptore, što će vam pružiti veoma snažan osjećaj prijatnosti. Ali zapravo, to neće izvući toplotu iz vašeg tijela“, kaže on.
Umjesto toga, bolja strategija hlađenja jeste da uronite ruke u hladnu vodu na 15-20 minuta.
“Vaše ruke imaju veliku površinu – u njima teče mnogo krvi kada ste vrući. Ako je vaša osnovna temperatura vruća, vaše tijelo će poslati krv u ekstremitete kako bi izgubilo toplotu“, objašnjava Tipton i nalašava da će vas potapanje ruku u hladnu vodu ohladiti mnogo brže nego ledena kupka!
“Važno je napraviti razliku između stvari koje čine da se osjećate hladnije i stvari koje vas zapravo čine hladnijim.”
2. Izbjegavajte hladne tuševe
Skakanje pod hladan tuš može izgledati primamljivo tokom užarenog ljetnjeg dana. Međutim, naglo uranjanje cijelog tijela u hladnu vodu je, koliko god čudno zvučalo, veoma spor način hlađenja tijela tokom toplotnog talasa.
“Stavljanje jednog dijela tijela u hladnu vodu jeste u redu, ali hlađenjem veće površine tijela, vaše tijelo će zapravo smanjiti količinu krvi koja dospije do vaše kože“, kaže Tipton. “Tajna hlađenja jeste da isporučite krv na površinu vaše kože, a zatim nežno uklonite toplotu.”
Ukratko: preskočite ledenu kupku i odlučite se za mlak tuš. Idealna temperatura zavisiće od vašeg tijela i toplote napolju, ali Tipton sugeriše da je relativno topla voda najbolja opcija.
“Želite vodu koja će postići i održati maksimalan protok krvi u koži“, kaže on. “Morate povećati temperaturnu razliku između vašeg tijela i vode bez prekidanja protoka krvi u koži.”
3. Odlučite se za tople napitke
Da, priča starih žena je istinita: pijuckanje toplog napitka će vas ohladiti brže nego brzo ispijanje ledene vode.
“Ne radi se o pokušaju da direktno ohladite tijelo, već o aktiviranju sistema – kao što je znojenje, premještanje krvi u kožu – koji će to učiniti“, kaže Tipton. “Jedenje vrućeg karija rashladiće vaše tijelo na isti način.“
To ne znači da treba da pijete samo tople tečnosti – hidriranje vodom bilo koje temperature pomaže u hlađenju tijela kroz znoj i prenošenje toplote sa aktivnih tkiva na kožu. Samo znajte da gutanje te tako osvježavajuće vode iz frižidera vjerovatno neće brzo smanjiti vašu unutrašnju temperaturu.
“Razmislite o tome: oko 60 odsto ljudskog tijela je voda – to je oko 40 litara. Dodavanje jedne čaše hladne tečnosti neće napraviti veliku razliku. To je kap u moru“, objašnjava Tipton.
Međutim, postoji jedno veliko upozorenje kod taktike hlađenja toplim napicima. Ako se odlučite za topli napitak, najbolje je da ne pravite kafu ili čaj. Kofein, zajedno sa alkoholom, može ubrzati metabolizam vašeg tijela, uzrokujući da proizvodi više toplote. Štaviše, kofein djeluje kao diuretik, što dovodi do bržeg gubitka tečnosti iz vašeg tijela u poređenju sa drugim napicima. Drugim riječima, pronađite kutiju čaja od nane u pozadini ormarića.
4. Povećajte znojenje
Kada je vruće, najvažnije je uključiti ventilator ili klimu, ali to nije sajvet koji mijenja stvar. Važno je da hladite uređajem što je moguće veći dio tijela, jer ventilator ne hladi vaše tijelo samo tako što istiskuje topli vazduh u kontaktu sa kožom – on takođe pomaže da ispari znoj. Samo hlađenjem lica, ograničeni ste na povećanje isparavanja na veoma malom dijelu tijela.
Tokom ekstremnog toplotnog talasa, to može biti veliki problem. “Kada temperatura dostigne oko 35 °C, jedini pravi način da se tijelo ohladi jeste znojenje“, kaže Tipton.
“To je zato što isparavanje znoja zapravo ne zavisi od temperature – sve je u razlici pritiska vodene pare između vazduha i kože. Ventilator tu pomaže.“
Kada je moguće, razmislite o korišćenju neelektričnog ručnog ventilatora da biste stvorili osvježavajući povjetarac ili promovisali prirodni protok vazduha otvaranjem više prozora. “Oslanjanje isključivo na klimatizaciju neće mnogo pomoći u ublažavanju klimatskih promjena – to je zapravo ogroman dio problema!“, zaključio je profesor Tipton.
Izvor: Sensa