Kada provedete dan na suncu – čak i samo ležite na ležaljci kraj bazena, osjećaćete se umorno. Evo zašto i kako da “preživite” tropske vrućine.

Boravak na suncu je težak posao – ili bar tako vaš mozak i tijelo misle. Čak i kada se samo opuštate na ležaljci pored bazena ili na plaži, možda ste primijetili da se osjećate dodatno pospano nakon što ste satima bili na suncu. Zašto se to dešava?

“Sunce izaziva nekoliko promjena koje dovode do toga da naše tijelo mora da rade više, što dovodi do umora“, rekla je za HuffPost dr Heder D. Rodžers, dermatolog centra Doctor Rogers Skin Care.

Kako sunce utiče na ljudsko tijelo i zašto može da učini da se osjećamo iscrpljeno, otkrili su ljekari i dali savjete kako da bezbjedno provedete vrijeme napolju i uzmete sve što je korisno.

Vaše tijelo naporno radi da reguliše temperaturu

“Čak i ako ste u ležećem položaju pored bazena, vaše tijelo stalno radi na snižavanju temperature na normalan nivo, kada ste napolju na vrućini“, objasnio je dr Patrik Mularoni, pedijatar i ljekar hitne pomoći i medicinski direktor sportske medicine u bolnici za djecu “John Hopkins”.

Postoje tri stvari koje vaše tijelo radi da bi pokušalo da se ohladi: dišete brže, srce brže kuca i više se znojite, objasnio je on. Sve ovo zahtijeva dodatnu energiju iz vašeg tijela, zbog čega možete da se osjećate umorno.

Toplotna iscrpljenost uključuje simptome kao što su umor, vrtoglavica, mučnina i glavobolja, prema Klinici “Mejo”. Ako se toplotna iscrpljenost ne liječi, može dovesti do toplotnog udara, što je najteža bolest povezana sa toplotom i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Vaše tijelo pokušava da popravi oštećenja od UV zračenja

“Previše sunčevih ultraljubičastih zraka veoma je stresno za našu kožu“, objasnio je Mao. “Kada smo izloženi ultraljubičastom svjetlu, naša tijela moraju da se bore i popravljaju ćelijska oštećenja, što može dovesti do osjećaja umora – ne samo odmah, već i kasnije”.

Šta se tačno dešava kada sunčevo zračenje oštećuje ćelije kože? To uzrokuje mutacije u DNK i mora se korigovati da ćelije ne bi umrle, objasnila je dr Rodžers.

“Crvenilo opekotina od sunca dolazi od toga što se krvni sudovi u tom području šire kako bi doveli kiseonik i hranljive materije do oštećene kože kako bi pomogli u procesu popravke“, rekla je ona.

“Piling predstavlja mrtve ćelije kože koje su previše oštećene da bi se popravile”.

Pretjerano izlaganje UV zračenju takođe može da oslabi imuni sistem tijela i sposobnost kože da se zaštiti od infekcija, prema Američkoj agenciji za zaštitu životne sredine. A slab imunitet dovodi do većeg umora.

Vaše tijelo nema dovoljno vode da pravilno funkcioniše

“Na suncu brže gubimo vodu zbog toplote i isparavanja, tako da smo skloniji dehidraciji“, rekao je Mao. “Kada smo dehidrirani, naša tijela rade više da bi obavila svoje normalne funkcije, poput pumpanja krvi, zbog čega se osjećamo umorno”.

Konzumiranje alkoholnih i kofeinskih pića može dodatno da “naruši ravnotežu vode“ i još više vas dehidrira, dodao je Mularoni. Pored toga, alkohol je depresant koji usporava vaš mozak, izazivajući pospanost.

A kako znate da li ste dehidrirani?

Mularoni je preporučio da pogledate boju urina. Svijetložuta znači da pijete dovoljno tečnosti, a tamnožuta ili narandžasta mogu ukazivati na dehidraciju. “To je znak da ste već zaostali i da morate više da pijete.”

Vaše tijelo oslobađa nagomilani stres

Kada se družite pored bazena ili plaže, ovo vam može dati priliku da konačno usporite i opustite se od stresa. Vaše tijelo može prepoznati da mu fali sna i konačno se može oporaviti i opustiti, što može učiniti da se osjećate pospano, rekao je Mularoni.

Možete uživati u suncu bez umora ili rizika po zdravlje

Šta možete da uradite da biste odbranili umor i bezbjedno proveli vrijeme na suncu?

Ništa od ovoga ne znači da se držite u zatvorenom prostoru dalje od sunčevih zraka. U stvari, boravak na suncu može biti prilično dobar za vas – ako ga pravilno izvedete.

Izlaganje suncu pomaže vašem tijelu da proizvodi vitamin D, koji je ključan za imunosistem i zdravlje kostiju. Takođe se pokazalo da sunčeva svjetlost povećava serotonin u vašem mozgu i podiže vaše raspoloženje.

Evo nekoliko saveta o tome kako da uživate na suncu i da ostanete bezbjedni:

1. Ne čekajte da ožednite da pijete vodu

Iako postoje preporuke o dnevnom unosu vode za piće, one često moraju biti veće kada provodite vrijeme na vrućini. Mularonijevo pravilo za održavanje hidratacije: “Pijte vodu prije nego što osjetite žeđ.”

Kada osjetite žeđ, pijte više nego što mislite da bi trebalo. I ne zaboravite da se hidrirate prije nego što izađete na sunce, kao i tokom vremena koje provodite napolju. On je rekao da je vodu najbolje piti kada ste na suncu. Ograničite konzumiranje pića s kofeinom i alkoholom.

2. Zaštitite kožu od opekotina od sunca

Koristite kremu za sunčanje koja je označena da ima širi spektar zaštite (štiti i od UVA i UVB zračenja) i ima SPF 30 ili više, prema Američkoj akademiji za dermatologiju. Kada ste napolju, nanesite kremu na svaka dva sata ili nakon plivanja ili znojenja. Takođe, obavezno je nošenje zaštitne odjeće, sunčanih naočara i šešira i izbjegavanje izlaska na sunce u podne.

Između 10 i 14 časova ultraljubičasti indeks je visok. To je vrijeme kada sunce može najviše oštetiti našu kožu i često je najtoplije doba dana, tako da je ovo sjajno vrijeme da napravite pauzu u hladu ili unutra.

Takođe, savjetuje se da ne ležite na suncu samo radi sunčanja jer to može oštetiti vašu kožu.

“Kako se to oštećenje povećava, ubrzavate starenje vaše kože i povećavate rizik od svih vrsta raka kože”, rekla je dr Rodžers.

3. Rashladite telo

Nosite laganu i široku odeću, popijte hladne napitke, okupajte se u bazenu, koristite prenosivi ventilator i tražite hlad.

“Ovo može biti od velike pomoći da se naša tijela ohlade tako da koristimo manje energije za termoregulaciju“, rekao je dr Mao.

4. Pazite na znake da morate da posjetite doktora

Najbolji način da utvrdite da li ste samo umorni ili imate ozbiljnije simptome toplotne iscrpljenosti jeste da vidite kako se osjećate kada nise na vrućini. Uđite u hladan prostor i pijte puno tečnosti. Ako se i dalje osjećate loše u roku od 15 minuta, trebalo bi da potražite medicinsku pomoć.

Ukoliko vam se čini da je neko u izmijenjenom mentalnom stanju, na primer da se ponaša zbunjeno ili agresivno, to bi mogao biti znak toplotnog udara, rekao je dr Mularoni. Toplotni udar se dešava ako vaša temperatura poraste na 40 stepeni ili više i zahtijeva hitan tretman kako bi se izbjegle komplikacije, preporučuju lekari Klinike “Mejo“.

(MONDO/Sensa)

Foto: SHUTTERSTOCK