Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici sutra slave prepodobnog Zosima Tumanskog.

Kada se zna da je živio i slavno postradao tokom 14. vijeka, godina rođenja i smrti su mu ostale nepoznate.

Za njegov dan u pravoslavnom kalendaru uzima se 21. avgust, kao datum kada je 1992. godine usvojena odluka Sabora SPC da se među srpske svece unesu imena devetorice Sinaita, među kojima i Zosim Tumanski.

Presvlačenje moštiju u manastiru Tumane
FOTO: MANASTIR TUMANE / FACEBOOK / USTUPLJENE FOTOGRAFIJE

Naziva se ujedno i Zosimom Sinaitom, jer pripada grupi monaha isihasta koji su u vrijeme kneza Lazara naselili Srbiju, prenosi Dnevnik

Istog datuma, 21. avgusta, slavi se i novi svetac – prepodobni otac Jakov. Mada je sahranjen 1946. godine na monaškom groblju u Tumanu, svetost njegovih moštiju nedavno je otkrivena, a narod im se jednako moli za pomoć i iscjeljenje.

Narodno predanje smrt Zosima Sinaita vezuje za mnogobrojne legende.

Vjeruje se da je Miloš Obilić, koga Srbi pamte i slave kao kosovskog junaka koji je u čuvenom boju iz 1389. godine proburazio turskog sultana Murata, nehotice ubio monaha Zosima – u lovu.

Navodno, kupajući se u svojoj banji, Miloš je začuo šuštanje iz obližnje šume, pa je iz luka ispalio strijelu u tom pravcu. Krenuvši u potragu za životinjom koju se nadao da je pogodio, mnogo se ražalostio kada je ugledao Pustinjaka koji se podvizavao u pećini Kamenici, na 15 minuta hoda udaljenoj od manastira Tumana.

Ime manastira vezuje se za istu legendu. Zapisno je kako je kosovski junak nosio ranjenika na mjesto današnje manastirske crkve pred kojom je iznemogli svetac kazao: “Tu, mani me”, pa je tako i vjerski objekat nazvan Tumanom.

Manastir Tumane, devet kilometara udaljen od Golupca, rušen je u Prvom i Drugom ustanku, ali obnavljan rukom vjerujućih. Ipak, 1910. godine do temelja je srušen zlom voljom predsjednika sreza. On je minirao Tumane na praznik Cvijeti usljed čega su se svodovi porušili na vjernike.

Ipak, pod zaštitom čudotvornog i tragično stradalog sveca, niko nije povrijeđen.

Tako danas narod sa mnogih strana pritiče, moleći od svetitelja lijeka svojim bolestima i izbavljenje od nevolja. U redovima za molitvu ima svakojakih koji, primivši utjehu i blagoslov svetitelja i iz Tumana, odlaze kao novi ljudi.

U manastirskom ljetopisu zapisani su mnogi slučajevi čudesnih iscjeljenja – od karcinoma, leukemije, nečistih sila, bezdetnosti… Svetitelj se, kako se vjeruje, do danas, javlja onima koji ga usrdno mole, darujući mir, blagoslov i utjehu.

Vjeruje se da ako imate problem da ostvarite potomstvo ili patite od bolesti kojima ni medicina nije našla lijeka, treba da posjetite manastir Tumane i poklonite se čudotvornim moštima svetitelja koje vijekovima tu počivaju, prenosi Stil.

Autor: Srpskainfo

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA