Januš Rač (67) iz Velike Britanije postao je prvi pacijent koji je primio novu vakcinu protiv raka pluća.

Rač je sa velikim optimizmom učestvovao u eksperimentu, a ako sve bude kako treba, to bi mogao da bude početak revolucionarnog tretmana.

 Ja sam naučnik i jasno mi je da nauka može da napreduje samo ako ljudi pristanu da učestvuju u ovakvim programima. Radim u oblasti vještačke inteligencije i otvoren sam za isprobavanje novih stvari. Nadam se da će se vakcina boriti protiv ćelija raka i da će se tretman pokazati efikasnim – rekao je Rač koji živi u Londonu.

Rač je i ranije pokazao da ima značajne rezerve volje. To se vidjelo i prije osam godina kada je trčao maraton u Atini. Sada ima cilj da istrči maraton u Londonu za tri godine.

Vakcinu, koja je dizajnirana da podstakne imuni sistem da prepozna i bori se sa ćelijama raka, primio je u utorak u Univerzitetskoj bolnici u Londonu.

To je prvi put da je tretman njemačke biotehnološke kompanije BioNTeh testiran na pacijentu sa rakom.

Rač je primio šest injekcija u roku od pola sata i svaka je sadržala drugačiji genetski materijal.

Dobijaće vakcinu jednom sedmično sljedećih šest nedjelja i zatim jednu vakcinu na svake tri nedjelje.

Vakcina, poznata kao BNT116, dizajnirana je da cilja na nemaloćelijski karcinom pluća (NSCLC), od koga boluje Rač, a koji je inače i najčešći tip raka pluća.

Ideja je da eliminiše ćelije raka i istovremeno spriječi njihovo ponavljanje tako što će trenirati imuni sistem da prepozna ćelije raka i napadne ih.

Kliničko ispitivanje faze 1, koja je prva studija BNT116 na ljudima, počelo je u 34 istraživačke institucije u sedam zemalja: Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Američkim Državama, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španiji i Turskoj.

Ukupno oko 130 pacijenata, među kojima su pacijenti kojima je kancer otkriven u ranoj fazi i pacijenti sa metastazama, dobiće vakcinu uz imunoterapiju.

Britanski list Gardijan navodi da vakcinisanje Rača “kritična prekretnica” za studiju.

Autor: Srpskainfo

FOTO: SKY NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT