БАЊАЛУКА, 20. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Универзитетски клинички центар /УКЦ/ Републике Српске у Бањалуци посјетила је данас делегација Научно-истраживачког центра за хирургију, трансплантацију и хематологију из Минска ради унапређења сарадње по питању трансплантације и других области медицине.

Univerzitetski klinički centar (UKC) Republike Srpske u Banjaluci posjetila je delegacija Naučno-istraživačkog centra za hirurgiju, transplantaciju i hematologiju iz Minska radi unapređenja saradnje po pitanju transplantacije i drugih oblasti medicine.

U Naučno-istraživačkom centru za hirurgiju, transplantologiju i hematologiju u Minsku tokom posljednje dvije godine obavljene su 24 kadaverične transplantacije bubrega pacijentima iz Srpske.

Generalni direktor UKC Republike Srpske Vlado Đajić izjavio je novinarima da je presrećan zbog ove saradnje jer je ljudima koji ne mogu da funkcionišu bez dijalize omogućeno da žive kao potpuno zdravi ljudi. Zahvaljujem kolegama iz Bjelorusije, kao i svojim kolegama iz UKC Republike Srpske koji rade na ovoj veoma uspješnoj saradnji i stvaraju pretpostavke za transplantaciju našim pacijentima. Veliku zahvalnost dugujemo i predsjednicima Bjelorusije i Srpske Aleksandru Lukašenku i Miloradu Dodiku, koji su otvorili vrata saradnje i omogućili da lakše ostvarujemo saradnju između naših zdravstvenih ustanova – rekao je Đajić.

On je istakao da je veliki uspjeh što su 24 pacijenta iz Srpske imala transplantacije u Bjelorusiji. Dugujemo veliku zahvalnost našim kolegama iz Bjelorusije. Planiramo da zajedno unapređujemo ovu oblast medicine. Nadamo se da će se prevashodno stvoriti i zakonski uslovi u BiH da se transplantacija kod nas obavlja nesmetano. Veliko vam hvala i ponosan sam na ovu saradnju – rekao je Đajić.

Zamjenik direktora za medicinske poslove Naučno-istraživačkog centra za hirurgiju, transplantologiju i hematologiju iz Minska Oleg Kalačik istakao je da je ta ustanova među 10 vodećih centara za transplantacije u svijetu. Naša saradnja sa UKC Republike Srpske je neobična, pošto smo se prvo upoznali sa pacijentima, pa tek onda sa ljekarima. Drago nam je da smo pomogli vašim pacijentima i olakšali im život. Cilj naše posjete je da vidimo 24 pacijenta kojim su urađene transplantacije i da pokrenemo pitanje transplantacije bubrega u ovoj ustanovi – rekao je Kalačik.

On je zahvalio rukovodstvu UKC Republike Srpske za saradnju.

Pomoćnik generalnog direktora UKC za medicinska pitanja Goran Topić izjavio je novinarima da su kolege iz Bjelorusije upoznali o Odjeljenju nefrologije na UKC, te problemima koji muče pacijente, a koji im otežavaju mogućnost da odu na operaciju u Bjelorusiju. Imamo takvu saradnju da pacijenti iz Srpske mogu da urade kadaverične transplantacije u Bjelorusiji, što nemamo ni sa jednom drugom zemljom na svijetu – ukazao je Topić.

On je naveo da je saradnja, kako je rekao, neizmjerna, te naglasio da su u protekle dvije godine urađene 24 kadaverične transplantacije bubrega. To je nešto što je zaista nemjerljivo jer čovjek dobija novi život, pa, zapravo, imamo 24 nova života – istakao je Topić.

On je rekao da su kolege iz Bjelorusije pristale da dođu u Republiku Srpsku i prenesu svoja znanja, a da su ih Bjelorusi pozvali da usvajaju ta znanja kako bi proces same transplantacije, prije svega kadaverične, započeli i u Srpskoj.

Topić je napomenuo da je slična saradnja bila sa Italijom, ali da je ta saradnja prekinuta zbog zakonskih okvira koji onemogućavaju da se kadaverična transplantacija radi na prostoru Italije.

Dragan Milosavljević, jedan od pacijenata kojem je urađena transplantacija, iskoristio je priliku da zahvali što mu je uspješno presađen bubreg prije dvije godine.

On je rekao da je tri mjeseca proveo u Minsku, te da se, zahvaljujući ljekarskom timu iz bjeloruske prijestonice, vratio normalnim životnim aktivnostima.

Autor: SRNA/Srpskainfo

FOTO: SRNA