Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici danas obilježavaju Svetog Luku.
Jevanđelista Luka, bio je jedan od četvorice apostola. Po zanimanju ljekar, bio je izuzetno obrazovan, sa velikim darom za slikarstvo. On je naslikao tri ikone Bogorodice sa Hristom koje su postale uzor svim kasnijim ikonama majke Božije, pa se smatra osnivačem hrišćanskog ikonopisa.
Prema hrišćanstvu, on je i pisac trećeg Jevanđelja Novog Zavjeta, oko 60. godine. Pratio je apostola Pavla na misionarskim putovanjima, a kasnije je i sam propovjedao. U 84. godini mučno je stradao za vjeru.
Praznik je u srpskom narodu poznat kao Lučindan i česta je krsna slava. Obično se kaže: “ide Luka, eto vuka” ili “sveti Luka, snijeg do kuka”, najavljujući zimu i snjegove.
Ovaj dan se obilježava kao “crno slovo” i svrstan je u praznike od značaja za suštinu crkve, a vjernici ga slave i kao iscjelitelja i zaštitnika nekih zanata. Kao svog zaštitnika slave ga i obrazovne ustanove. Poštuje se i kao zaštitnik medicine i farmacije, bolnica i apoteka, ljekara, farmaceuta i bolesnika.
Danas ne smijete da budete prijeki i nervozni jer je Sveti Luka bio blag i miran, uvijek pomagao ljudima.
Međutim, svakog 31. oktobra proslavlja se još jedan praznik, Noć vještica („Halloween“), koji je u posljednje vrijeme sve popularniji i u srpskom narodu. Taj dan je najinteresantniji najmlađima, a obavezne su strašne maske, ukrasi i sakupljanje slatkiša od vrata do vrata.
Uoči praznovanja Svetog Luke započinje period obilježavanja sjećanja na mrtve kao što su sveci, mučenici i drugi preminuli, a u popularnoj kulturi ovaj dan je postao simbol strave i užasa.
Praznik je danas najpopularniji u Americi, ali se vjeruje da su mnogi običaji nastali pod velikim uticajem keltskih festivala žetve, i gelskog festivala Samhain, koji ima paganske korjene. Drugi smatraju da je ovaj praznik prihvatila i hrišćanska crkva kao Dan svih svetih, piše Volim Zrenjanin.
Autor: Srpskainfo
FOTO: ALEX PLAVEVSKI/EPA/SPC