Boli me vrat, bole me leđa, ramena, noge, boli me glava, umoran sam, pod stresom sam… Prije nego što povisite ton na svog školarca i pitate „gdje ti je mladost“, pročitajte ovo.
Znate li da teška školska torba može da dovede do mišićne neuravnoteženosti koja kasnije može da se pretvori u hronični bol i probleme sa vratom?
Kad se torbi doda dugotrajno sjedenje, manjak tjelesne aktivnosti i nagli rast u adolescenciji onda nije čudno kad jauču. Dugoročno, ako ćemo gledati sa mračne strane – ovo može da dovede i do ozbiljnih mišićno-koštanih poremećaja.
Da još mračim? Znate li da bi težina torbe morala da iznosi maksimalno 10-15% težine djeteta? Jedno od istraživanja je pokazalo da torbu težu od toga nosi 69,3% učenika prvih razreda u pet osnovnih škola. Time je ugrožen pravilan rast i razvoj.
Sistematski pregledi timova porodične medicine u banjalučkom Domu zdravlja pokazali su da je kod školaraca dominantno loše držanje.
Pravilno držanje može da se uporedi sa zgradom. Kada je temelj čvrst – zgrada je stabilna i bezbjedna. Kada pravilno stojimo izgledamo bolje i osjećamo se bolje. Kičma, centralna osa našeg tijela, doživljava manji pritisak i stres.
Organi se ne stiskaju, pa bolje funkcionišu, a cirkulacija krvi je optimalna. Energija je mnogo veća, povećava se i mentalno blagostanje. Pravilno držanje odaje utisak samopouzdanja, autoriteta i moći. U međuljudskim odnosima ljudi često podsvjesno procjenjuju druge na osnovu držanja tijela, uspravnost povezujući sa sigurnošću i odlučnošću.
Zamislite sad našu djecu sa sistematskog na razgovoru za posao ili na prvom sastanku. Kakav bi prvi utisak ostavili? Je li to slika u koju želimo da odrastu?
Problem lošeg držanja nije samo estetske prirode. Grbava kičma može da uzrokuje hronične bolove, a pretjerano savijanje prema naprijed može da smanjiti kapacitet pluća, što znači manji unos kiseonika i lošiju opštu ishranu tkiva. Kad su nam vrat i ramena napeti dolazi i glavobolja, umorni smo i bez energije.
Loše držanje može da pritišće želudac i druge digestivne organe, zbog čega se javljaju i probavni problemi.
Šta je rješenje? U inkluzivnom pristupu ovoj temi. Neophodno je da stručnjaci iz medicine, pedagogije, nastave, vlasti i opozicije, sa roditeljima učestvuju u rješenju. Pravilan odabir torbe, pakovanje, raspored časova, modularno štampanje knjiga, ormarići u školama, vježbe pred početak časova, odabir potrebnih stolova i stolica…
Ova tema ne smije da ostane na anketnim listićima resornog ministarstva ili u preporukama Pedagoškog zavoda. Sistemsko rješenje mora da se traži odmah.
Osim ako je cilj da umjesto djecu – odgajamo magarce da tegle teret.
Mislite o ovome,
dr Milan Grubor, spec. endokrinolog
Autor: Milan Grubor/Srpskainfo
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA